Ekonomi Haberleri

Petrol fiyatları Çin büyüme verisiyle artıda

Petrol fiyatları Çin büyüme verisiyle artıda

İran’a yönelik yaptırımların kalkmasının da etkisiyle dün sert düşüşe geçen petrol fiyatları, Çin’de açıklanmış olan büyüme verilerinin risk iştahını artırmasıyla tekrardan yükseldi.

Brent petrolün varil fiyatı olarak, Çin’de açıklanan büyüme verisinin küresel ekonomide ciddi bir etki yaratmayacağı beklentisinin sonrasında ise artan küresel risk iştahıyla 29,5 doları görmüş oldu. Brent petrolün varil fiyatı, İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmasının etkisinden sonra dün 27,69 dolara kadar gerileme göstererek Kasım 2003’ten bu yana en düşük seviyeyi görmüş oldu, bu rakamdan gelen tepki alımlarıyla günü 28,71 dolardan tamamlamış oldu.

Bugüne 28,7 dolardan başlamakta olan Brent petrolün varil fiyatı, Çin’in 2015 yılına ilişkin büyüme verilerinin ve incelemelerinin ülke hedefinin hafif altında açıklanmasının sonrasında yükselen risk iştahıyla 29,52 dolara kadar artış gösterdi. Brent petrolün varil fiyatı şu dakikalarda ise dünkü kapanış rakamına kıyasla yüzde 2,2’lik yükselmesiyle 29,33 dolardan işlem görmeye devam etti. Analistler, Çin’in 2015 büyümesinin, küresel büyüme üzerinde ciddi  bir anlamda etki yaratabilecek kadar kötü olmadığını ekleyerek, bu durumun yatırımcıların risk iştahını yükselttiğini ve hem pay piyasalarında hem de petrol fiyatlarında artışı beraberinde getirdiğini kaydediyor.

Borsa artıda


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar