Ekonomi Haberleri

Petrol 48 doları geçti

Petrol 48 doları geçti. Brent petrolün varil fiyatı, toparlanma çabasıyla beraberinde 48,52 dolardan işlem görmeye devam ediyor.

 

Brent petrol, dün 48,08 dolardan güne başlamış ve gün içinde en yüksek 49,12 doları rakamına ulaşmıştı. Bu sabah güne rakamı 48,33 dolardan başlayan Brent petrolün varil fiyatı, saat 09.42 itibarıyla yüzdesel oranda 0,39 artış göstererek 48,52 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün varili ise 46,31 dolardan işlem görmüş oldu.

Suudi Arabistan’ın gelecek ay Asya ve ABD piyasalarına yapacağı ihracatı kısma kararı bunun beraberinde ise, petrol fiyatlarını yukarı yönlü etkilemiş oldu.
Dün ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), petrol şirketlerinin 2016’ya ilişkin kanıtlanmış petrol rezerv verilerini açıklaması oldu. ABD borsasında işlem gören 68 halka açık şirketin rezervlerinin 2016’da düşüş gösterdiğini bildirmekte olan EIA, söz konusu dönemde bu şirketlerin küresel günlük petrol üretiminin ortalama 24 milyon varil olarak gerçekleştiğini ve bu miktarın küresel toplamın yüzde 25’ine karşılık geldiğini kaydetmiş oldu.

 

 

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar