Yaşam
Neler Oluyor?

Para Harcama Hastalığı Nedir?

Para Harcama Hastalığı Nedir?

Para Harcama Hastalığı Nedir? Halk arasında genellikle çok para harcama hastalığı olarak adlandırılan ancak aslında çok daha geniş kapsamlı bir rahatsızlığa delalet olan rahatsızlık, tıp dünyasında manik depresif psikoz altında değerlendiriliyor ve aslında sadece para harcamayı içerisinde barındırmıyor. Zira yapılan araştırmalar, bu tip satın alma hastalığı veya para harcamadan duramama hastalıklarının genellikle başka ruhsal problemlerin içerisinde yer aldığını gösteriyorlar ve dolayısıyla pek çok vakada ciddi bir profesyonel destek mecburi hale geliyor.

İki uçlu mizaç bozukluğu, manik depresif psikoz, bipolar duygulanım bozukluğu olarak da adlandırılan bu ruhsal rahatsızlık, bireylerin hayatlarında sürekli olarak iki uç dönem yaşamalarına neden olur. Bu dönemlerden bir tanesi depresyon dönemi, diğeri ise mani dönemi olarak karşımıza çıkar. Zaman zaman bireylerin normal ve uçlarda olmayan ara dönemler yaşadıkları da vaka incelemelerinde ortaya çıkmış durumda.

Para Harcama Hastalığı Tedavisi

Para harcama hastalığı olarak tanımlanan dönemlerde hasta genellikle mani dönemi içerisinde olur ve dönemde olduğu süre boyunca kendisinde inanılmaz bir enerji bulur. Bu enerjiyle birlikte artan neşe veya sinirlilik, dikkat dağınıklılığı, cinsel iştah artışı, adrenalin veren davranışlarda bulunma, tehlikeli araç kullanma, fazla konuşma, aşırı güven duyma gibi uç ve genellikle fazla enerjiye dayalı davranışlar ortaya çıkar.

Aşırı para harcama dönemi de aslında tam olarak bu döneme denk gelir çünkü hasta, mani dönemi içerisindeyken, kendini mutlu olmaya, hedeflerine ulaşmaya adamıştır. Para harcama hastalığı genellikle tek başına olmaz ve bu belirtilerden bir kaç tanesi daha hastada bulunur ve manik depresif psikozun tanısı bu şekilde koyulabilir.

Bu rahatsızlığın hangi sürelerde ortaya çıkacağı da maalesef biraz karışıktır. Bazıları aylar boyunca mani ve depresif dönemlere girmezken, bazıları bir gün içerisinde hem depresyon hem de mani dönemini bile yaşayabilir. Sürekli olarak para harcayan ve bunu her gün yapan kişilerde, günlük olarak dönem değişimlerinin yaşandığı varsayılabilir ancak bazen yılda bir defa bile para harcama çılgınlığına kapılan, daha sonra normal hayatına dönen bireylerin varlığı biliniyor.

Her ne kadar bazılarımız para harcamayı sevsek ve bunu kendimiz kontrol altına alabilsek de, manik depresif psikoza sahip olan bireylerde kişisel kontrol ve içgörü neredeyse hiç yoktur. Bu kişilerin bir an önce psikiyatrik destek almaları, rahatsızlığın önüne geçmelerine yardımcı olacaktır.

Para Harcama Hastalığı Nedir?

Para Harcama Hastalığı Nedir?

Para Harcama Hastalığı Nedir?

Para Harcama Hastalığı Nedir? Halk arasında genellikle çok para harcama hastalığı olarak adlandırılan ancak aslında çok daha geniş kapsamlı bir rahatsızlığa delalet olan rahatsızlık, tıp dünyasında manik depresif psikoz altında değerlendiriliyor ve aslında sadece para harcamayı içerisinde barındırmıyor.

User Rating: 4.65 ( 1 votes)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar