Ekonomi Haberleri
Neler Oluyor?

Özel Sektörün Kredi Borcu Azaldı

Özel Sektörün Kredi Borcu Azaldı. Özel sektörün mayıs sonu itibarıyla yer alan haberde ise yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu ise yapılan incelemede ise 12 milyar dolara, uzun vadeli kredi borcu 204,5 milyar dolara gerileme göstermiş oldu.

Özel Sektör Kredi Borcu

Özel sektör kredi borcu ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından mayıs dönemine ait olan özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri bilgilendirildi.

Buna göre yapılan incelemelerde ise, mayısta, 2018 sonuna kıyasla özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu 5 milyar dolar azalarak 204,5 milyar dolara, kısa vadeli kredi borcu ise (ticari krediler hariç) 3,4 milyar dolar gerileyerek 12,0 milyar dolara düşüş göstermiş oldu.

Verilerin borçluya göre dağılımına bakıldığında ise yapılan incelemede, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yılın sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 4,4 milyar dolar azalış gösterirken, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmaları ise yaklaşık olarak 1,6 milyar dolar yükselişle beraber 30,3 milyar dolara artış göstermiş oldu.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar