Ekonomi Haberleri

Özel sektörün kredi borcu arttı

Özel sektörün kredi borcu arttı

Özel sektörün kredi borcu arttı. Özel sektörün aralık sonu itibarıyla yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcunun rakamı ise 18,3 milyar dolar, uzun vadeli kredi borcu ise 220,6 milyar dolar olarak görüldü.

Özel sektörün kredi borcu

Özel sektör kredi borcu giderek yükseliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan raporda ise Aralık 2017 dönemine ait özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcuna ilişkin gelişmeler açıklandı. Özel sektörün yurt dışından sağlamış olduğu kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde yer alan haberde ise, 2016 sonuna göre uzun vadeli kredi borcu giderek şişiyor. 18,2 milyar dolar yükseliş göstererek 220,6 milyar dolara, kısa vadeli kredi borcu da (ticari krediler hariç) 4 milyar dolar artarak 18,3 milyar dolara artış gösterdi.

Özel sektörün kredi borcu ne kadar?

Borçluya göre dağılıma bakıldığında yapılan incelemede ise, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yılın sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 2,9 milyar dolar artarken, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmaları da 5,9 milyar dolarlık yükselişle 30,3 milyar dolar oldu. Söz konusu dönemde bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 998 milyon dolar düşüş gösterirken, tahvil stoku da 209 milyon dolar düşüşle 4,4 milyar dolara gerileme gösterdi.

Söz konusu dönemde yer alan finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları bunun beraberinde ise 8,4 milyar dolar yükselirken, tahvil stoku da 1,3 milyar dolar yükselişle beraber 6,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiş oldu. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise 2016 sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 1,2 milyar dolar yükselişle 11,5 milyar dolar, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları da beraberinde 1,7 milyar dolar yükselişle 3,9 milyar dolar oldu.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar