Ekonomi Haberleri

Nisan ayının kazandıranı altın oldu

Nisan ayının kazandıranı altın oldu. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ve Tüketici Fiyat Endeksi ile indirgendiğinde bunun beraberinde, nisanda en fazla reel getiri külçe altından elde edildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), finansal yatırım araçlarının nisan ayına ilişkin reel getiri oranlarını açıklamasında bulundu.

 

Nisan ayının kazandıranı altın oldu

Buna göre yer alan incelemede ise, geçen ay en yüksek reel getiri, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde olarak 1,91, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 1,35 ile külçe altında gerçekleşmiş oldu. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yatırım araçlarından BIST 100 endeksi yüzde 0,83, devlet iç borçlanma senetleri (DİBS) yüzde olarak ise 0,78 ve mevduat faizi yüzde 0,02 reel getiri sağlamış oldu.

Buna karşılık euro yüzde 0,98 ve dolar yüzde 1,23 ile yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde BIST 100 endeksi yüzde 0,29 ve DİBS yüzde 0,24 reel getiri sağlarken mevduat faizi yüzde 0,52, euro yüzde 1,52 ve dolar yüzde 1,77 ile yatırımcısına kaybettirdi.

BIST 100 Endeksi üç aylık değerlendirmede Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 9,34, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 9,26 ile yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken, dolar Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5,52, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5,59 ile en çok kaybettiren yatırım aracı olarak görüldü.
Altı aylık değerlendirmeye göre dolar yapılan incelemede  Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde olarak ise 5,53, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 10,02 ile yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 10,32, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 6,51 ile yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı olarak kayıtlara geçti.

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar