• YARIM ALTIN
  3.405,00
  % 0,29
 • AMERIKAN DOLARI
  18,6572
  % 0,03
 • € EURO
  19,3232
  % 0,25
 • £ POUND
  22,3526
  % 0,29
 • ¥ YUAN
  2,6101
  % 0,26
 • РУБ RUBLE
  0,3066
  % 0,28
 • BITCOIN/TL
  315628,277
  % 3,93
 • BIST 100
  %

Niş Pazar nedir ne işe yarar?

Niş Pazar nedir ne işe yarar?

Niş Pazar nedir ne işe yarar?

Niş Pazar nedir ne işe yarar? Pazarlama sektöründe sık kullanılan kelimelerden biri de niştir. Peki Niş Pazar nedir ? Bu kavram sektör dışında olan insanların en çok merak ettiği konulardan biri olmuştur. Öyle ki yakın geleceğe bakılacak olursa, daha da sık bir şekilde kullanılacağı düşünülmektedir.

Niş Pazar Ne İşe Yarar?

Niş pazar; belirli bir kitleye hitap eden, yani genel bir kitleye değil de bireye ulaşmayı amaçlayan, ürün çeşitliği açısında az olan kısıtlı pazarlara denilmektedir.  Ancak niş bir pazar bulmak işletmelerin en büyük hayallerinden biridir. Çünkü sanıldığı kadar kolay bulunmamaktadır. Mesela stres çarklarından söz edilecek olursa,  bu ürünlerin insanların bir ihtiyacı olmadığını görürüz. Ancak üretici firma onu öyle bir şekilde lanse etmiştir ki, kişiler onun bir ihtiyaç olduğuna inanmış ve bu nedenle satın almaya başlamıştır. Niş pazar hakkında bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri de dahiyane bir fikir bulmanın yanı sıra , bulunan fikrin hayata geçmesi için yüksek miktarda sermayenin gerekli olduğudur. Yani niş ürün üretecek olan firmaların bütçesi bir hayli çok olmalıdır. Çünkü farklı ve insanların ihtiyacı olmayan bir ürünü hedef kitleye tanıtmak oldukça maliyetli bir iş olacaktır.

Niş Pazar nedir ne işe yarar?

Elbette ki niş pazar bütçesinin yüksek olmasının yanı sıra, şirketlerin bu işten kazandıkları para miktarı da çok fazla olacaktır. Bu nedenle risk oranı düşük olduğundan, işlerin büyümesi de en olası sonuçlar arasında yer almaktadır. Uzun ömürlü bir şirket kurmak isteyenler, işe niş pazardan başlayarak, kısa sürede, çok büyük bir kazanç elde etme şansı kazanacaktır.  Bunu yapmak içinse dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Niş pazarda hakimiyet gösterilmesi için üretilen ürünlerin muhakkak insanların herhangi bir ihtiyacına yanıt verecek özellikleri taşıması şarttır. Buna ek olarak ise firmaların üzerine düşen en büyük sorumluluklardan biri de ürün hakkında doğru bilgilendirme yapabilme becerisidir. Akabinde ise pazarı sürekli takip etmek ve üretilecek ürünün özelliklerini listelemek de çok önemlidir. Bu kurallara dikkat edildiğinde herhangi bir işletme ya da kurum niş pazarlarda büyük bir başarı yakalayabilir. Büyük başarı da büyük kazançları beraberinde getirecektir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.