Editörün SeçtikleriTeknoloji Haberleri
Neler Oluyor?

NFC Nedir? Ne İşe Yarar?

NFC Nedir?

NFC Nedir? Ne İşe Yarar? NFC artık günlük hayatımızda telefonlarımızda olsun yavaş yavaş görmeye başlıyoruz. Hatta bazılarımız bu nedir dediğimizde oluyor.

NFC Nedir?

NFC: Kredi kartı veya banka kartlarınızın temassız bir şekilde ödeme yöntemidir. Yani cüzdanınızdan kartınızı çıkarmadan telefonla ödeme yapıyorsunuz. Bununla beraber NFC, Nokia, Sony ve NXP’nin 2004 yılında bir araya gelerek oluşturmuş olduğu bir temassız iletişim standardadı olarak bilinmektedir. (NXP, Philips’in ve bu konularda çalışan birimlerini ayırarak oluşturduğu Avusturya ve Hollanda’da yerleşik bir firma olarak geçer.) Sony ise, bilinen yüzüyle dev bir tüketici elektroniği firması olmasıyla beraber temassız çip ve işletim sistemi konusunda uzakdoğu’da oldukça etkin konumda bir teknoloji firması olarak bilinmektedir. Amerika ve Avrupa’da pazar bulamamış olsa da Sony’nin FeliCa adıyla geçen çipi, ulaşım ve benzeri alanlarda temassız kartlarda (ve diğer form faktorlerde) uzakdoğu’da yoğun bir kullanıma sahiptir.

NFC nasıl kullanılır?

NFC kullanımı için öncelikle telefonunuzun NFC özelliği olmalıdır. Aksi halde kullanamazsınız. NFC tanımlı olan telefonlarda ise bunu aktif ederek sonrasında internet bankacılığından NFC( Temassız ödeme) sistemini de açmanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise tanımlama işlemi yaparak NFC sistemine tamamen geçmiş oluyorsunuz. NFC Nedir? Ne İşe Yarar?

Ancak dikkat etmenizde fayda var; NFC destekleyen sistemlerde kartlarınızı fazla yaklaştırmayın aksi halde ödeme diye o an çekebilir. Aslında bu biraz zor bir ihtimal olsa da yine de dikkatli olmanızda fayda var.

NFC ödeme yaptım ancak bana ait değil?

NFC ile yapılan bilginiz dışındaki tüm işlemlerde cep telefonu müşteri sorumluluğunda olduğu için herhangi bir şekilde bankanız size bir iade yapmaz. Bu yüzden dikkatli olmanızda yine fayda var.

NFC Standartları nelerdir?

NFC Standartları nelerdir? NFC, Sony ve NXP’nin bir araya gelmesiyle mevcut temassız teknolojinin başta mobil cihazlar olmak üzere yer alan TV, bilgisayar, buzdolabı vs. gibi diğer elektronik cihazlarda kullanılmasına yönelik bir standart olarak geliştirilmeler yapılmış olup ve devam etmektedir. Yani NFC yaygın kanının aksine bir teknoloji veya ürün değil bir standarta verilmekte olan bir ad olarak geçmektedir.

NFC nerede kullanabilirim?

NFC sistemlerini eğer ki bankanızın özelliği varsa ise bankanızın internet şubesinden harita kısmından NFC Ödeme noktalarını görüntüleme yapabilirsiniz. Bunun dışında ise alışveriş yaparken sormanız gerekir. Aksi halde ileri düzey bir aşamaya geçilemediği için bulmanız bunlar dışında zorlaşabilir. Şuan Türkiye’de çok yaygın bir şekilde kullanılmıyor. Nedeni ise daha NFC ne işe yaradığını bilmeyen birçok müşteri ve işyerleri var. İlerleyen zaman sürecinde ise mutlaka daha da yaygınlaşacaktır.

NFC kullanım alanları

NFC ile ödeme sistemleri dışında birçok sistemlerde kullanabilirsiniz.

  • Ses sistemleri
  • Dosya aktarımları
  • Klavye
  • Televizyonlarınızda ve daha fazla alanlarda kullanabilmektesiniz.

Kısaca özetleme yapacak olursak; NFC sistemi tam olarak Türkiye’de daha oturmadı. Hatta NFC ödeme sisteminin geçtiği ödeme noktaları bulmada zorlanabilirsiniz. NFC büyük kolaylık yaratan bir sistem ve gelecekte ise tamamen yapay zekanın yer alacağını gösteren bir proje olarak anılıyor.

NFC nedir? Ne İşe Yarar?

NFC nedir? Ne İşe Yarar? NFC artık günlük hayatımızda telefonlarımızda olsun yavaş yavaş görmeye başlıyoruz. Hatta bazılarımız bu nedir dediğimizde oluyor.

Kullanıcı Oyu: 4.68 ( 2 Oy Verildi)

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar