Dünyadan

Moody’s’ten Türk bankalarına övgü

Moody’s’ten Türk bankalarına övgü

Moody’s’ten Türk bankalarına övgü Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olarak bilinen Moody’s, İş Bankası, Akbank ve Garanti Bankası’nın ekonomik yavaşlama, para birimindeki değer kaybı ve finansman maliyetlerine ilişkin artış karşısında direnç gösterdiğini açıklamasında bulundu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olarak bilinen Moody’s, Türkiye’nin üç büyük özel bankasının bu yılın ilk yarısında güçlü görünüm sergilediğini açıklamasında bulundu.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan değerlendirmede yer alan haberde ise, “Türkiye’nin üç en büyük özel sektör bankası İş Bankası, Akbank ve Garanti Bankası bu yılın ilk yarısında güçlü veriler ortaya koyarak, ekonomik yavaşlamaya, para birimindeki değer kaybına ve artan finansman maliyetine karşı direnç gösterdi.” diye açıklama geldi.

Açıklamada, “Hükümetin Kredi Garanti Fonu yardımcı oldu. Fakat güçlü rakamlar aynı zamanda regülasyon standartlarındaki gevşemenin etkisiyle başarıldı. Hükümet teşviğinin tek seferliğine pozitif etkisinin görülmesini, denetim toleransının ise yılın ikinci yarısında azalmasını bekliyoruz.” ifadelerine yer verilmiş olundu.

Bankaların kredi hacmindeki genişlemenin ağırlıklı olarak bunun beraberinde ise son dönemde hükümet teşviklerinin itici gücüyle KOBİ’lere verilen krediler yoluyla gerçekleştiği vurgulandı.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar