Ekonomi Haberleri

Milyonlarca kişinin maaşı düşebilir

Yılbaşında net bin 300 lira olarak tespit edilen minimum ücretin ekim ayında bir üst gelir dilimine dahil edilip edilmeyeceği belirsizliğini savunuyor.

 
Üst vergi dilimine geçilirse milyonlarca bireyin aylığı 70 lira azalacak.
Yılbaşından itibaren net bin 300 liraya artan minimum ücrette “vergi dilimi” tartışmaları devam ettiği gözlendi.

Net bin 300 liralık minimum ücretin ekim ayından itibaren yüzde 15 adına yüzde 20’lik vergi dilimine dahil edilmesi durumunda milyonlarca çalışanın maaş fiyatının tahminen 70 lira azalması mevzubahis olacak.
Çalışanlar ileriki ay ücretlerinin bir üst gelir dilimine dahil olup olmayacağını merakla takip eder iken, sendikalar minimum ücretin ek vergi kesintisiyle düşmemesi için ihtiyaç duyulan düzenlemenin yapılması talebinde yer aldı.
Hükümetin minimum ücrette sene boyu net bin 300 liralık tercih vaadinde durmasını isteyen sendikalar, mecburî ferdi emeklilik düzeneğinin sonrasında minimum ücrette yapılacak yeni bir kesintinin milyonlarca çalışanı zor halde bırakacağına ilgi çekti.
Talepler karşısında çalışmalarını yoğunlaştıran Maliye ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıkları, ağustos ayında uygulanan toplantılarda konuyu ele aldı.
Toplantılar kapsamında sosyal tarafların da görüşünü alan iki bakanlık, belirsizliğin giderilmesi için fiyat tablosunu yine değerlendirmeye başladı.

 

 

[poll id=”3″]

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar