Ekonomi Haberleri

Meyve ve sebze üzerine etiket yapıştırılamayacak artık

Meyve ve sebze üzerine etiket yapıştırılamayacak artık

Meyve ve sebze üzerine etiket yapıştırılamayacak artık. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının tebliği ile beraberinde Türk Standartları Enstitüsünün belirlediği standartlar çerçevesinde yer alan, meyve ve sebzelerin üzerine etiket yapıştırılamayacak, damga vurulamayacağı açıklaması yapıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 3 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanan “Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standart Uygulamalara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliği”yle yaş meyve ve sebze için ambalaj ve soğuk zincir zorunluluğu getirilirken ayrıca, uygulamada Türk Standartları Enstitüsünün (TSE) belirlediği standartların esas alınacağı yer almıştı.
Kurumun, meyve ve sebzelerin depolanması, soğukta muhafazası, taşınması ve ambalajlanması konularında 38 standardı olduğu gözlendi. Bu standartlar; karnabahar, patates, kuşkonmaz, turunçgil, avokado, taze biber, çilek, erik, sarımsak, kiraz, vişne, pırasa, kültür mantarı, üzümsü meyveler, şeftali, armut, muz, kayısı, hıyar, marul, baş lahana ve domates gibi ürünler için uygulanılmakta.
Sözü geçen standartlarda yer alan ortak hükümlere göre yer alan haberde ise, tüketicilere yönelik geçen “küçük” ve “büyük dış” olmak üzere iki tip ambalaj bulunmuş olacak. Ambalajlar taşıma, muhafaza ve pazarlama süresince ürünleri en iyi şekilde koruyacak bunun beraberinde ise sağlığa zarar vermeyecek nitelikte ahşap, mukavva veya diğer malzemeden hazırlanmış kasa, kutu, tabla, sandık ve sepet şeklinde olabilecek ve bu standartları koruması tedbiri yer aldı.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar