Nedir?
Neler Oluyor?

Mevduat getirisinde gelir vergisi kesilir mi?

Mevduat getirisinde gelir vergisi kesilir mi? Birimleri en iyi şekilde yönlendirmelerden biriside vadeli hesabınızda değerlendirmek. Vadeli hesaplarda alınan vergi ve kesintiler olmaktadır. Bu kazançlardan ise vergiler kesilmektedir.

Mevduat getirisinde (Faiz) gelir vergisi beyannamesi

Mevduat getirisinde gelir vergisi beyannamesi belli bir tutarın üstünde faiz alıyorsanız bu mutlaka zorunludur. Yani devlete beyanname vermek zorundasınız. Bu yüzden Vadeli mevduat hesabına yatırmış olduğunuz paradan elde ettiğiniz kazanç da stopaj adı verilen vergi kesintisine tabi tutulmaktadır. 

Bu yüzden bunu bankanızı arayarak öğrenebilirsiniz. İleri ki zamanlarda ise ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Yada aniden maliye kapınıza dayanır. Birçok yatırımcı ufak büyük olsun bu durumu bilmemektedir. Vadeli mevduat hesabından elde etmiş olduğunuz gelirden kesilen stopajın oranı, vadeye göre değişim göstermektedir. Bu oranlar Resmi Gazete’de yayımlanmış olan resmi oranlar olmakla birlikte her banka ve kurum için sabittir. Oranlar şu şekilde yer almaktadır;

VadeTLDöviz
6 ay%15%18
6 ay – 1 yıl%12%15
1 yıl üzeri%10%13

Mevduat getirisinde gelir vergisi kesilir mi?

Mevduat getirisinde gelir vergisi kesilir mi?

Mevduat getirisinde gelir vergisi kesilir mi?

Mevduat getirisinde gelir vergisi kesilir mi? Hangi durumlarda gelir vergisi kesilir? Mevduatta hangi durumlarda gelir vergisi kesilir?

Kullanıcı Oyu: 4.65 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar