Nedir?
Neler Oluyor?

Messier Kataloğu Nedir?

Messier Kataloğu Nedir?

Messier Kataloğu Nedir? Fransız gökbilimci Charles Messier’nin, 1771 yılında, ”Bulutsu ve Yıldız Kümeleri Kataloğu” adıyla yayımlanan listeye, Messier Kataloğu adı verilmiştir. Bugün hala yoğun olarak kullanılan katalog, değişmeyen ve hareketli gök cisimlerinin, birbirlerinden ayırt edilebilmeleri için tasarlanmıştır ve astronomi için önem arz eden bir çok gök cisminin kaydını tutar. Bu katalogda yer alan bütün cisimler daha önce tanımlanmışsa da, numaralandırılmış bir liste olarak, önemli bir yere sahiptir.

 Messier Kimdir?

26 Haziran 1730’da, fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Messier, maddi imkansızlıklardan dolayı okula gidemedi ve evde, ağabeyi tarafından eğitim görmeye başladı. 21 yaşına geldiğinde, Fransız Donanmasında, Astronom olarak görev alan Messier, ilerleyen yaşlarında, donanmada uzman bir astronom olarak görev yapmaya başladı ve 1764 yılında, Royal Society of London’ın prestijli bir üyesi haline geldi. Kariyeri boyunca 40 nebula ve 13 kuyruklu yıldız keşfeden gök bilimci, 86 yaşında hayatını kaybetti.

Kataloğun İçeriği

Büyük bir özenle ve ustalıkla hazırlanan katalog, Messier’nin geniş gözlemlerinin bir sonucu olarak, ölümünün ardından geçen 300 yıl boyunca, bir başvuru kaynağı olarak kullanıldı. Toplam 101 gök cismini içeren kataloğa, nebulalar, açık yıldız kümeleri, küresel yıldız kümeleri ve galaksiler dahil edildi. Kendisi de bir kuyruklu yıldız avcısı olan Fransız bilim insanı, kendi adıyla anılan bu kataloğu, diğer kuyruklu yıldız avcılarının, gözlem ve çalışmalarında işlerini kolaylaştırmak için hazırladı.

Çalışmaları sırasında keşfettiği gök cisimlerini kuyruklu yıldız olarak düşünen ama yanıldığını fark ettikçe hüsrana kapılan bilim insanı, sonunda bu listeyi hazırladı. İlk basımda 45 cisim olarak hazırlanan katalog, sonunda 110 gök cismini tanımlayacak şekilde genişletildi. Tanımlanmış olan gök cisimlerini numaralandıran, kategoriler halinde ayıran, sıralayan ve bugün haritası da çıkmış olan katalog, astronomi çalışmaları için bir başvuru kitabı haline gelmiş, yaygın kullanılan bir kaynak olmuştur.

Messier Kataloğu Nedir?

Messier Kataloğu Nedir? Fransız gökbilimci Charles Messier'nin, 1771 yılında, ''Bulutsu ve Yıldız Kümeleri Kataloğu'' adıyla yayımlanan listeye, Messier Kataloğu adı verilmiştir.

Kullanıcı Oyu: 5 ( 1 Oy Verildi)

Reklam
Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar