Ekonomi Haberleri

Merkez Bankasının faiz kararı ne olacak?

Merkez Bankasının faiz kararı ne olacak?

Merkez Bankasının faiz kararı ne olacak? Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun faiz koridorunda değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Geç likidite penceresi faizinde ise artış beklentisi yer alıyor.

 

 

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugün toplanacak ve faizle ilgili kararlar verilecek. Kurul faiz kararını saat olarak ise 14.00’te açıklamasını yapacak.

Ekonomistler ise bunun beraberinde Merkez Bankası‘nın politika faizi ile faiz koridorunun alt ve üst bantlarında herhangi bir değişiklik yapmasını beklemiyor. Geç likidite penceresinde ise yükseliş beklentileri yer almakta.

Merkez Bankası 16 Mart toplantısında politika faizi ile faiz koridorunu sabit tutnuş, geç likidite penceresini ise 75 baz puan artırarak yüzde 11,75’e çıkarmıştı.
Merkez Bankası enflasyonda yükselişin belirginleşmesinden bu yana geç likidite penceresi faizini para politikasında ana fonlama enstrümanı olarak kullanıyor. Merkez, geç likidite penceresini kullanarak bunun beraberinde piyasaya uyguladığı faizi alıyor.
Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, son yaptığı açıklamada yer alan haberde ise enflasyonun nisan ayında tepe noktasını gördükten sonra kademeli olarak düşeceğini, para politikasında sıkı duruşun enflasyonda belirgin bir iyileşme görülene kadar süreceğini belirtmişti.

 

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar