• YARIM ALTIN
  6.327,00
  % 0,03
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9402
  % 0,08
 • € EURO
  31,2451
  % 0,30
 • £ POUND
  36,4488
  % 0,31
 • ¥ YUAN
  4,0448
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3146
  % 0,55
 • BITCOIN/TL
  1271698,255
  % 0,88
 • BIST 100
  7.826,37
  % -0,37

Merkez Bankası Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Merkez Bankası Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Merkez Bankası Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Merkez Bankası Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır? borcunu düzenli ödemeyen ve bankalarla olan bancacılık işlemlerin sicili bozulmuş kişilerin dahil oldukları bir listedir. Merkez Bankası, bir vatandaşın kara listeye girip girdmediği ile ilgili bilgi veren bir kuruluştur. Eğer borcunuzu ödemezseniz, kara listeye girmeniz kaçınılmazdır.

Kara Liste Nedir ? Nasıl Girilir ?

Kara listeye girmiş bir müşteri demek, borçlarını düzenli ve sürekli ödemeyen manasına gelmektedir. Kişi ödemelerini yapmadığı takdirde kredi puanı düşer ve bankalardan aram almaya başlar.
Eğer müşterinin sicili ilgili bir problem varsa ve ödemelerini hala yapmıyorsa, o kişi bu durumda kara listeye girmektedir. Kara listeye girmek için kişinin Bankalar Birliği tarafından alınan bir puan sistemine göre kara listeye alınacaklar için öngörülen şartlarda olması gerekmektedir. Kara listeye giren kişi, bankacılık işlemlerini uzun bir süre gerçekleştiremez. Bankalardan kredi çekmek istediğinde veya kredi kartı kullanmak için başvuru yaptığında bankalardan olumsuz cevap alacaktır. Bu yüzden kara listeye giren vatandaşlar kara listeden çıkmak isterler. Bir kişinin kara listeden çıkması imkansız değilse de, gerçekten zordur ve kişinin 5 sene kadar bu listede yer almış olması beklenir.

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Öğrenebilirim ?

Merkez Bankası Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır? Merkez Bankası, kurumların ya da kişilerin bankacılık işlemlerinden dolayı kara listeye girip girmediklerini hakkında bilgi alabileceğiniz en yetkili kurumdur. Eğer siz de kara listede olup olmadığınızı mer ak ediyorsanız, Ankara’da bulunan Merkez Bankası’na dilekçe vererek kısa bir zaman içerisinde kara listede olup olmadığınıza ve risk durumunuza dair malumat alabilirsiniz. Kişilerin yanında kurumlar için de kara listeye dahil olmamak çok büyük önem arz etmektedir. Kurumlar da tıpkı kişiler gibi dilekçe yoluyla kendi kurumlarının risk durumlarını öğrenebilirler.

Kara listede olduğunu öğrendiğiniz ve kara listeden çıkmak istiyorsunuz. O halde yapacağınız ilk şey borçlarının tamamını ödemenizdir. Bu şekilde kara listeden çıkmak için bir fısatınız olabilir. Ancak kara listede bulunduğunuz için, bankaladan kredi çekmek istiyorsanız veya kredi kartı almak istiyorsanız önce kredi puanınızı yükseltmelisiniz.  Ödemelerinizi düzenli şekilde devam ettirerek kredi puanınızı yükseltebilir ve normal bir şekilde bankaclık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.