Ekonomi Haberleri

Mayıs’ta ihracat yükseldi

Mayıs’ta ihracat yükseldi. Ekonomi Bakanı olarak görev yapan Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, mayısta ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde olarak 15,8 yükselerek 12 milyar 472 milyon dolar olduğunu açıklamasında bulundu.

Mayıs ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde olarak ise 15,8 yükselişle 12 milyar 472 milyon dolar olarak görüldü. TİM’den yapılan açıklamaya göre, böylelikle ihracat, yılın ilk 5 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artışla 63 milyar 146 milyon dolara geldi. Son 12 aylık ihracat ise bir önceki yıla göre yüzde 5,2 yükselişle 146 milyar 958 milyon dolar olarak görüldü.

 
OTOMOTİVDEN 2.55 MİLYAR DOLARLIK SATIŞ RAKAMI
Mayıs ayında en fazla ihracatı 2 milyar 566 milyon dolarla otomotiv sektörü yapmış oldu. Bu sektörün ihracatı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28,4 yükseliş görüldü.
Otomotiv sektörünü 1 milyar 405 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon ve 1 milyar 323 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etmiş oldu.
GEMİ VE YAT SEKTÖRÜ İHRACATINDA YÜZDE 237 YÜKSELİŞ
Mayıs ayında en fazla ihracat yükselişini sanayi ürünlerinde yüzde 237 ile gemi ve yat sektörü elde etti. Gemi ve Yat sektörünün bu yüksek ihracat artışında geçen sene ihracat yapılmayan İzlanda ve Danimarka’ya yapılan ihracatlar etkili olduğu görüldü.

 

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar