Nedir?

Manipülasyon Teknikleri Nelerdir?

Manipülasyon Teknikleri Nelerdir?

Manipülasyon Teknikleri Nelerdir? Manipülasyon, kişinin isteği ve iradesi dışı karar vermesini engellemek, onu yönlendirmektir. Hayatın pek çok alanında manipülasyonla karşılaşılabilmektedir. Evde, işte, okulda, siyasette, sporda ve bunun gibi birçok alanda karşılaşılan bir durumdur. Manipüle edilen insanlar genelde bunu uzun süre fark edemeyebilir. Bunun nedeni manipüle eden kişilerin günlük hayatta karşımıza çıkamayacak derecede nazik, ince ve hoşgörülü karakterde yaklaşımları olabilmektedir.

 Manipülasyon Teknikleri Nelerdir?

Gerçekte olmayan olayların iyi kurgulanarak ve gerçeklikle çelişkili olmayacak duruma getirerek yalan söyleyen insanlar, bunu çok iyi, planlı yaptıkları için karşısındaki kişiyi inandırmaktadırlar. Ani alınan kararlar da bu tür manipülasyonlar sonucu ortaya çıkar ve genelde sonu kötü bitmektedir. Bir diğer manipülasyon tekniği ise kişilerin duygularını kullanarak onları yönlendirmektir. Her insanın duygusal anlamda zayıf olduğu konular olmaktadır.

Manipülasyon Nedir?

Profesyonel bir manipülatör bunların farkında olarak zayıf noktaları kullanmaktadır ve karşısındakilere istediğini yaptırabilir. Diğer bir teknik, özellikle siyasette ve topluluğu ilgilendiren konularda kullanılan, insanları aşağılayarak, küçük düşürerek manipüle etmektir. Fikir ayrılıklarına tahammül edemeyen kişiler, karşısındaki insanı ne kadar küçük düşürüp aşağılarsa kendi fikrinin kabul görmesini o kadar kolaylaştıracağını düşünmektedir.

Karşısındaki kişiler de özgüven problemi yaşayan kişiler ise manipülatörün işini kolaylaştırmaktadır. Başka bir manipülasyon tekniği olarak, insanların zaaflarını, isteklerini, arzularını kullanarak onları yönlendirmektir. Reklamlarda, ürün tanıtımlarında en çok yapılan teknik ise salt beyin yıkama tekniğidir. Bir şeyi sürekli ve tekrar tekrar görmek, bir süre sonra onun doğru, onaylanmış, gerçek olduğunu inanmayı sağlamaktadır. Bir diğer teknik, özellikle ikili ilişkilerde duygusal bağlanmaya yatkın kişiler duygusal şiddetle manipüle edilir.

Manipülatör tarafından gerçeklikle alakası olmayan duygusal bağlar oluşturulur ve kişinin aksi durumunda davranmasıyla birlikte manipüle edilmeye başlanır. Bu da duygusal olarak travmalara yol açabilecek niteliktedir. İnsanlara istediğini yaptırmanın başka bir yolu da onları muhtaç edip, sonrasında mahrum bırakmaktır. Genellikle anne, baba- çocuk ilişkisinde görüldüğü gibi hayatın her yerinde de karşılaşılır. Son olarak kullanılan manipülasyon tekniği ise insanların egolarını okşayarak onları yönlendirmektir.

Manipülasyon Teknikleri Nelerdir?

Manipülasyon Teknikleri Nelerdir? Manipülasyon, kişinin isteği ve iradesi dışı karar vermesini engellemek, onu yönlendirmektir. Hayatın pek çok alanında manipülasyonla karşılaşılabilmektedir.

User Rating: Be the first one !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar