Nedir?
Neler Oluyor?

Malta Para Birimi Nedir? Malta Lirası Nedir?

Malta Para Birimi Nedir? Malta Lirası Nedir? Bu yazımızda Malta’nın resmi para birimi hakkında inceleme yapacağız. Malta İtalya’nın güneyinde, Akdeniz kısmında adalar topluluğundan oluşmakta olan müteşekkil bir devlet olarak bilinmektedir.

Malta para birimi ve Malta Lirası hakkında yazımızın devamında yer alan incelemede ise cevap bulabileceğiniz kullanıcıların en çok sorduğu sorular nelerdir? Malta Para Birimi Nedir? Malta Euro Mu Kullanıyor?

Malta para birimi
Malta para birimi

Malta Para Birimi Nedir? Malta Euro Mu Kullanıyor?

Malta para birimi Euro kullanmaktadır. Malta 2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olurken ve devamında ise 2008 yılında da Eurozone’a dahil olmuştur. 2008 yılından bu yana Malta para birimi olarak bilinen Euro kullanmaktadır.

Malta Lirası Nedir? Malta Lirası Tedavülde Mi? Malta Lirası Hakkında!

Malta 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olması ile beraber 2008 yılından itibaren euro para birimini kullanmaya başlamıştır. Bugün malta para birimi halen euro olarak kullanılmaya devam etmektedir. Malta bundan önce kendi ulusal parası olan Malta lirasını kullanmaktaydı. Fakat Avrupa Birliği üyesi olduğu 2004 yılından itibaren dört yıl daha 2008 yılına dek kendi ulusal para birimini kullandıktan sonra eurozone denen euro bölgesine dahil olarak para birimini ortak para sistemine dahil etmiş bulunmaktadır.

Bu ülke hakkında malta para birimi nedir soruları sıkça sorulmaktadır. Küçük bir ada ülkesi olan Malta bugün üye olduğu Avrupa Birliği para birimi olan euro para birimini kullanmaktadır. Bu noktada malta para birimi hakkında bilgi vermeden önce ülke hakkında küçük bir tanıtım yapmak yerinde olacaktır.

Malta Lirası Kodu, Malta Lirası Numarası, Malta Lirası Sembolü!

Tedavüldeyken Malta Lirası kodu MTL idi. Malta Lirası numarası 470 idi. Malta Lirası sembolü olarak da ₤ ve Lm kullanılırdı.

Malta Lirası Kaç TL? Malta Lirası Kaç Euro?

1 Türk Lirası, tedavülde iken yaklaşık 0,07 Malta Lirası’na denkti. Bir diğer ifadeyle 1 Malta Lirası yaklaşık 15 Türk Lirası olarak güncellenmişti. Malta Lirası 2008 yılında, Malta Euro’ya geçerken şu kurdan hesaplanarak Euro’ya çevrilmiştir. 1 Euro = 0.429300 Malta Lirası kabul edilmiştir. Yani yer alan incelemede ise Malta Lirası 2 Euro’dan daha değerli olarak bilinmektedir.

Malta Lirası Banknotları Nelerdir? Malta Lirası Banknotları!

Tedavülde iken kullanılan Malta Lirası banknotları listesi inceleyelim.

 • 2 Malta Lirası
 • 5 Malta Lirası
 • 10 Malta Lirası
 • 20 Malta Lirası

Malta Lirası Alt Para Birimi Nedir? Malta Lirası Kuruşu!

Malta Lirası alt birimi olarak cent ve mil kullanılmaktaydı. 1 Malta Lirası’nın 100’de 1’ine cent, 1000’de 1’ine ise mil denilirdi.

Malta Lirası Madeni Paraları Nelerdir? Malta Lirası Madeni Paraları!

Tedavülde yer aldığı zaman malta bozuk paraları

 • 1 cent
 • 2 cents
 • 5 cents
 • 10 cents
 • 25 cents
 • 50 cents
 • 1 Malta Lirası

Malta Para Birimi Nedir? Malta Lirası Nedir?

Malta Para Birimi Nedir? Malta Lirası Nedir?

Malta Para Birimi Nedir? Malta Lirası Nedir?

Malta Para Birimi Nedir? Malta Lirası Nedir? Hangi para birimini kullanıyor. Hangi ülkelerde geçerlidir? Malta ekonomik durumu nedir?

Kullanıcı Oyu: 4.65 ( 2 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar