Dünyadan

Kuzey Kore’den Hidrojen Bombası Denemesi

Kuzey Kore’den Hidrojen Bombası Denemesi

Kuzey Kore’den Hidrojen Bombası Denemesi yapıldı. Kuzey Kore, yeni geliştirmiş olduğu kıtalararası balistik füzeye yüklenebilecek bir hidrojen bombasını başarıyla denediğini duyurusunda bulundu. Yapılan testte ise 5,7 büyüklüğünde bir yapay deprem oldu.

 

Kuzey Kore, yeni geliştirmiş olduğu kıtalar arası balistik füzeye yüklenebilecek bir hidrojen bombasını denediğini duyurusunda bulundu.
Bununla beraber Yonhap haber ajansının Kuzey Kore basınına dayandırdığı habere göre yer alan incelemede ise Pyongyang yönetimi, bu yılki altıncı nükleer testi yaptığını açıkladı.

Kuzey Kore’nin açıklamasında, yeni geliştirilen kıtalar arası balistik füzeye yüklenebilecek bir hidrojen bombasının denendiği kaydedildi.

KIM JONG-UN EMİR VERDİ
Kuzey Kore devlet televizyonu nükleer deneme ve test emrinin Kim Jong-un tarafından verildiğini bunun beraberinde ise testin başarıyla tamamlandığını açıklaması yapıldı. Deneme ülkenin nükleer silah programını tamamlamak için “anlamlı bir adım” olarak adlandırıldı.

Kuzey Kore’de Hamgyong kentindeki Punggye-ri nükleer deneme tesisi yakınlarında erken saatlerde şiddetli sarsıntı şehirde meydana geldi. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada yer alan haberde ise, tesis yakınlarında “yapay deprem” kaydedildiği, bu sebeple Kuzey Kore’nin bu yılki altıncı nükleer denemesini gerçekleştirdiğinin tahmin edildiği belirtilmişti. Amerikan Jeolojik Araştırmalar Merkezi yapay depremin büyüklüğünü 5,7 olarak açıklamıştı.

Reklam
Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar