• YARIM ALTIN
  7.855,00
  % 1,28
 • AMERIKAN DOLARI
  32,7621
  % -0,09
 • € EURO
  35,1230
  % -0,09
 • £ POUND
  41,6829
  % -0,15
 • ¥ YUAN
  4,5195
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,3725
  % 0,55
 • BITCOIN/TL
  2176429,399
  % 0,49
 • BIST 100
  10.471,32
  % 0,76

Kripto Para Borsalarında En İyi Paralar

Kripto Para Borsalarında En İyi Paralar

Kripto Para Borsalarında En İyi Para Birimleri

Kripto Para Borsalarında En İyi Paralar Kripto para, bilinen para birimleri Dolar, Türk Lirası gibi para sistemine verilen addır. Diğer para birimlerinden farkı oluşturulma amacının kriptografi prensipleri sayesinde dijital bilgi değişimini sağlamaktır. Kriptografinin kullanım amaçları para ile gerçekleştirilen işlemleri güvence altına almak ve yeni oluşturulan paraların kontrolünü sağlamaktır. İlk üretilen kripto para 2009 senesinde üretilen Bitcoin’dir. Bugün yüzlerce farklı sayıda kripto paralar kullanılmakta ve alternatif kripto para olarak isimlendirilmektedir. Kısacası kripto dijital para birimi olarak da bilinmektedir ve kodlara dönüştürülen elektrik akımına benzetilebilmektedir.

 Kripto ve Hükümetler

Hükümetlerde para birimlerinin değerini belirleyen merkezi bankalar bulunmaktadır. Ancak kripto paraları denetleyebilen bir merkez ve kontrol mekanizması yoktur. Kripto paralar zaman içinde daha az üretilmek amacıyla tasarlanmakta ve belirli bir borsa ve piyasa değeri oluşturulmaktadır. Bu da devletlerin kullandığından farklıdır. Çünkü devlet uygun şartlar oluşturarak istediğinde daha fazla basarak enflasyona neden olabilmektedir.

Yüzlerce türde kripto para çeşidi olmasına rağmen, bunlar bulunan iki protokolden birini kullanarak ortaya çıkar. POW ve PoS protokolleri. Üretilen kripto paralar bilgisayar ya da ASIC makineleri para işlemlerini doğrulamak ve işlenmelerini sağlamak için hazırlanan kripto para madencileri ile muhafaza edilir.

 Kripto Para Tarihi ve Yasallığı

İlk kripto para 2009’da bulunan Bitcoin olmuştur. Ardından Nisan 2011’de ilk altcoin Namecoin oluşturulmuş ve Ekim 2011’de de Litecoin kullanıma sunulmuştur. Yine 2011’de Ripple da Bitcoin protokolleriyle kurulmuştur. Bu paralar İzlanda ve Vietnam hariç birçok ülkede yasaldır. Ancak bazı devletler kendi para birimleri dışında eşya alım satımını yasaklamıştır.

 Kripto borsalarında en iyi, öne çıkan paralar; Cryptopia, Coinbase, KuCoin, Bittrex, Binance gibi para birimleridir.

Cryptopia Yeni Zelanda merkezlidir. Ancak bu paranın borsasında Yeni Zelanda Doları kullanılmaktadır. Coinbase otuzdan fazla ülkede faaliyet sürdürmektedir ve ucuz komisyon ücretleri de sunmaktadır. Bittrex ise ABD kanunlarına göre düzenlenmiş ve kanunlara tabi tutulmuştur. Binance ise kurulduğunda Çin merkezliyken sonraları borsasını Malta’ya taşımıştır. Sonuç olarak kripto paralar çeşitli devletlerde ortaya çıkan, yasal sayılan yeni para sistemleri olarak adlandırılmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.