• YARIM ALTIN
  6.290,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • £ POUND
  36,3918
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  4,0449
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3147
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  1270246,502
  % -0,97
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Kripto Para Borsaları Nasıl Çalışır?

Kripto Para Borsaları Nasıl Çalışır?

Kripto Para Borsaları Nasıl Çalışır?

Günümüzde kripto para yatırımcılarının sayısı bir hayli artmışken, bu yatırıcımların büyük bir çoğunluğu, kripto para borsasının nasıl işlediğine dair çok az bir bilgiye sahiptir. “Kripto para borsaları nasıl çalışır?” sorusu üzerinde durmak, borsanın çalışma mantığını anlamak ve buna göre yatırım yapmak, kripto para yatırıcımlarının kazancını bir hayli  arttıracaktır. Peki, bu sistemin işleyişi ne şekildedir ve yatırıcımlar bu sistemin işleyişini neden öğrenmelidir?

Kripto Para Borsaları Üyelik İşlemleri

Kripto para borsalarında tam yetkili olarak işlem yapabilmek adına, öncelikle onaylı bir hesap kullanmak gerekmektedir. Günümüzde hemen hemen tüm kripto para borsaları, onaylı üyelik sistemini kullanmaktadır. Onaylı üyelik sistemi sayesinde, üyeler daha güvenli ve daha net bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca bu durum, hırsızlık, hacklenme vb. durumlara karşı bir güvenlik önemli olarak da kullanılabilmektedir. Onaylı hesap alabilmek adına ise sisteme kimlik, pasaport ve ehliyet gibi önemli belgelerinizin fotoğraflarını göndermeniz söz konusudur. Bu sayede kişinin gerçek bilgileri elde edilmekte ve devlet tarafından inceleme yapıldığında, hem kurum için hem de üyeler için bir problem yaşanmamaktadır. “Kripto para borsaları nasıl çalışır?” sorusunun en önemli cevaplarından biri olarak, üyelik işlemlerini ve onaylı hesap durumunu öne sürebilmek mümkündür.

Borsalar ve Bankalar Arasındaki Anlaşmalar

Kripto para borsaları, büyük bir çoğunlukla bazı bankalarla anlaşma sağlamaktadırlar. Bunun en önemli nedenlerinden biri, işlemlerin çok hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleşmesidir. Öte yandan bankalar bu sayede kendilerine müşteri de kazanabilmektedir. Arada alınan komisyonlarla birlikte hem bankalar hem de kripto para borsaları kazançlı çıkabilir. Bir kripto para borsasının, herhangi bir bankayla anlaşma yapması, işlemlerinin yasal olduğunun da en önemli göstergesidir.

Kripto Para Borsası Alım-Satım İşlemleri

Kripto para borsaları nasıl çalışır?” sorusunun belki de en önemli cevaplarından biri, borsa içerisinde gerçekleştirilen alım-satım işlemleridir. Borsadaki alım-satım işlemleri, kripto paraların değeri konusunda son derece büyük önem taşımaktadır. Borsalarda, alım işlemleri için “Alım Emri”, satış işlemleri için de “Satış Emri” gibi bir durum söz konusudur. Borsada verilen en küçük satış emri, borsanın fiyatını belirlemekteyken, verilen en büyük satış emrine olan talepler de, borsanın en yüksek fiyatının belirlenmesindeki en önemli etkendir. Ayrıca borsalar, tüm bu işlemler için ufak çaplarda kesintiler yapmaktadırlar. Hangi coin olursa olsun, sistemin bu şekilde işlediğini söylemek mümkündür.

Dışarıdan Borsaya Kripto Para Eklemek

Kripto para borsası içerisinde belki de en merak edilen konuların başında, dışarıdan borsaya kripto para ekleme işlemi yer almaktadır. Dışarıdan borsaya kripto para eklemek istediğiniz zaman, borsada sizin için bir kod veya bir cüzdan adresi verilmektedir. Bu adres, her ne kadar sizin adresiniz gibi gözükse de, aslında kripto para borsasının adresidir. Aktarım gerçekleştiği zaman ise coin borsaya girmiş olur, sizin hesabınızda ise kaç coinin olduğu sembolik olarak gösterilmektedir.

Türk Coin Borsaları Hangileridir?

Dışarıdan Borsaya Kripto Para Ekleme

Dışarıdan Borsaya Kripto Para Ekleme

“Kripto para borsası nasıl çalışır?” sorusunun yanı sıra, “Türk coin borsaları hangileridir?” sorusunun cevabı da oldukça önemlidir. Bunun nedeni ise bazı kişilerin bilmeden yurtdışı borsalarına giriş yapmaları ve sonrasında ise birtakım sıkıntılar yaşamalarıdır.

Bu gibi sıkıntılarla karşılaşmamak adına, kripto para borsası içerisinde yer alan Türk borsalarını tanımak ya da bu borsaların hangileri olduğunu öğrenmek gerekir. Türk coin borsalarının ise şu borsalar olduğunu söylemek mümkündür:

 • Paribu,
 • BTC Turk,
 • Koineks,
 • Koinim

gibi dört önemli kripto para borsası, ülkemizde en çok tercih edilen, en büyük olarak gösterilen borsalar olarak bilinmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.