Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

Kredi Notu Nasıl Düzeltilir?

Kredi Notu Nasıl Düzeltilir?

Kredi Notu Nasıl Düzeltilir? Çeşitli sebeplerden ötürü bankalara ödenmeyen borçlar zamanlar birikir ve 90 günlük süre sonunda yasal takip süreci başlatılır. Bu sürecin başlaması ile birlikte müşteri bilgileri kara liste denilen tabir ile anılarak 5 yıl boyunca kredili ürün kullanımı tehlikeye girer. Aslında bu durum cezai bir yaptırımı olmadığı için dikkate alınmasa da, senet ile alışveriş yaparken dahi karşımıza çıkmaktadır. En çok kredi notunu düşüren durumlar ise,

  • Kredi kartı, ek hesap, kredi gibi bankacılık ürünlerine 3 ay ve daha fazla ödeme yapmamak,
  • Sürekli olarak limit artırım ya da ek ürün talep etmek,
  • Başvurular olumsuz değerlendikçe yeniden ve üst üste başvuru yapmak,

Kredi Notu Silinir mi?

Kredi Notu Silinir mi? Bazı internet siteleri kredi notunuzu normale dönüştürebileceklerini iddia ederek sizlerden para talebinde bulunabilir. Ancak bu tarz bir durum söz konusu dahi değildir. Ayrıca bu tarz yapılanmalar da dolandırıcılık işlemleri yürüttükleri için paranızı alıp herhangi bir işlem de yapmazlar. Zaten kredi notu silme gibi bir işlem de bulunmamaktadır. Çünkü Kredi Kayıt Kuruluşu resmi bir yapılanmadır ve BBDK tarafından kontrol edilir. Bu nedenle kredi notu düşük olan kişiler bu tarz dolandırıcıların ağına düşmemelidir. Çünkü kara liste şeklinde ifade edilen kavram 5 yıl içerisinde düzelmeyecektir. Ancak daha erken ve etkili kredi notu artırma yöntemleri bulunur.

Kredi Notu Nasıl Artırılır?

Eğer maaşınızı bir bankadan alıyorsanız bu durumda kredi notunu artırmak için avantajınız var demektir. Çünkü bankalar maaş müşterilerine kara listede dahi olsalar şans verebilirler. Özellikle bu bankalardan küçük tutarlı kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı talebinde bulunabilir, bu ürünlere düzenli ödemeler yapmak sureti ile kredi notunu artırabilirsiniz. Ayrıca limit blokeli kredi kartı kullanabilir, aynı şekilde kredi notunuzun artmasını sağlayabilirsiniz. Bunlar yok ise internet bankacılığı kullanabilir, alışverişlerinizi banka kartı ile yapabilir, küçük tutarlarda yatırım hesapları açabilir ya da para transfer işlemleri yapmaya dikkat edebilirsiniz. Tüm bunlar bankalarda bulunan kredi notunuzun bir nebze de olsa daha hızlı ve etkili artmasını sağlayacaktır.

Kredi Notu Nasıl Düzeltilir?

Kredi Notu Nasıl Düzeltilir?

Kredi Notu Nasıl Düzeltilir?

Kredi Notu Nasıl Düzeltilir? Çeşitli sebeplerden ötürü bankalara ödenmeyen borçlar zamanlar birikir ve 90 günlük süre sonunda yasal takip süreci başlatılır.

Kullanıcı Oyu: 4.65 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar