• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BITCOIN/TL
  316679,685
  % -0,19
 • BIST 100
  %

Kredi derecelendirme kuruluşları nedir? Etkileri nelerdir?

Kredi derecelendirme kuruluşları nedir? Etkileri nelerdir?

Kredi derecelendirme kuruluşları nedir?

Kredi derecelendirme kuruluşları nedir? Etkileri nelerdir? Verdiği not kararlarıyla zaman zaman ekonomistler tarafından çeşitli eleştirilere maruz kalan kredi derecelendirme kuruluşları ne iş yaparlar, verdikleri kararlarekonomileri nasıl etkiler, bu soruların cevaplarını arayacağız.

Derecelendirme ne demektir?

Derecelendirme bir kişinin, kuruluşun ve hatta bir ülkenin mali yükümllüklerini zamanında yerine getirip getiremeyeceğinin ölçülmesidir. Aslında bu ölçümleme, mevcut bir borcun geri ödenmeme riski olabileceği gibi geçmişteki kredi işlemlerinin değerlendirilmesi de olabilir.

En önemli kredi derecelendirme kuruluşları hangileri?

Geçmişleri 1800’lü yılları bulan kredi derecelendirme kuruluşları, günümüzde hayatlarını halen aktif olarak sürdürmektedirler. Sayabileceğimiz en önemli kuruluşalar, Moody’s, Standard & Poor’s ve Fitch’dir. Tarihi 1860’lara dayanan Standard & Poor’s’un merkezi New york’tadır. Yine 1913’de kurulan Moody’s New York merkezlidir. Fitch’in ise Londra ve New York’da merkezleri vardır.

Bu kuruluşların notları neden önemli?

Ülkeler ve şirketler, ekonomik aktivitelerini büyütmek için finansmana ihtiyaç duyarlar. Çeşitli fonlar ve yatırımcılar bu anlamda ülkelere ve şirketlere yatırım yapar veya borç verir. İşte bu noktada yatırımcılar risk değerlendirmesine ihtiyaç duyarlar, bu değerlendirmeyi de derecelendirme kuruluşları yapar. Kuruluşlar hesaplamalrını mali geçmişi, cari varlığı ve carlı varlığı inceleyerek yaparlar.

Derecelendirme kuruluşlarının not sistemi

Rating kuruluşları yaptıkları risk analizlerini, herkesin anlayabileceği bir dilde sembollere dökerler. Ölçümledikleri risk analizlerinden çıkan sembolleri, AAA’ dan D’ye kadar harf silselesiyle derecelendirirler.. Her üç kurumda da en yüksek notlar AAA diye ifade edilir, daha sonraki seviyeler AA1 veya AA+ olarak sembolize edilir. Ülkeler ve şirketler değerlendirilirken en düşük yatırım yapılabilir seviyeler BBB- ve Baa3 dereceleridir. Bundan daha düşük seviyeler yatırım yapılalamaz, spekülatif, aşırı riskli ve yükümlülüklerini yerine getiremez olarak sıralanır. Tüm bu derecelendirmelerin uluslararası piyaslarda adı kredi notuolarak adladırılır. Ayrıca kredi dercelendirme kuruluşlarıkredi notu yanında görünüm değerlendirmesi de yaparlar. Görünümler pozitif, durağan ve negatif şeklindedir.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının verdikleri notlar, aynı ülke için farklı olabilir. Rating kuruluşları değerlendirmelerini sadece bizim görüşümüz diyerek ifade etselerde, bu görüşler ülkelerin ve şirketlerin finansmanında ve ekonomik faaliyetlerinde önemli rol oynar.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.