• YARIM ALTIN
  6.290,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9919
  % 0,23
 • € EURO
  31,2252
  % -0,16
 • £ POUND
  36,3918
  % -0,22
 • ¥ YUAN
  4,0449
  % -0,05
 • РУБ RUBLE
  0,3147
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  1267135,138
  % -0,45
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

KOSGEB Hibe Kredi Şartları Nelerdir?

KOSGEB Hibe Kredi Şartları Nelerdir?

KOSGEB Hibe Kredi Şartları Nelerdir?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Başkanlığı adıyla 1990 yılında kurulmuş olan KOSGEB, girişimci olmak isteyen, erkek, kadın, genç, yaşlı herkese destek verdiği kredilerle destek olmaktadır. Bu desteklere başvurarak siz de girişimci olma yolunda en büyük desteği KOSGEB’den görebilirsiniz. Başvurular genelde internet üzerinden alınmakla birlikte desteğe uygun görülmek için önce çeşitli eğitimlerden geçmeniz gerekiyor.

KOSGEB’den Nasıl Kredi Alınır?

KOSGEB, kurulduğu günden bu yana kendi işini kurmak isteyen girişimcilere veya işini büyütmek isteyen girişimcilere, esnaflara, sanatkârlara düşük faizli kredi seçenekleri yanında hibe kredi destekleri de sunuyor. Bu kredilerden faydalanmak için KOSGEB Hibe Kredi Şartları yerine getirilmesi gerekiyor. 

KOSGEB’den hibe kredi alabilmek için öncelikle KOSGEB’in verdiği girişimcilik eğitimi seminerlerine katılmalısınız. KOSGEB’in internet sitesinden bu eğitimlerin duyurularını takip edebilir ikamet ettiğiniz şehirlerde KOSGEB Hizmet müdürlüklerine başvurarak bu eğitimlere kayıt yaptırabilirsiniz. Toplamda 32 saat süren bu eğitimlerin sonunda size girişimcilik sertifikası verilecek ve bu bağlamda nasıl bir yol izleminiz gerektiği anlatılacaktır. Aldığınız bu eğitim çerçevesinde iş planınızı da sunmanız gerekiyor.

KOSGEB Desteği Alan Sektörler

KOSGEB, destek sağlayacağı girişimcilerde sektörlerine göre farklı şartlar aramaktadır. KOSGEB desteğini size sağlayacak olan en önemli ölçüt girişimci olacağınız sektörün yaşadığınız çevrede çok gelişmemiş ve ihtiyaç duyulan sektör olmasıdır. Örneğin yirmi yufkacının olduğu bir mahalde siz de yufkacı açmak istiyorsanız destek almanız biraz daha zor olacaktır. Daha çok genç ve kadın girişimcilerin daha önce yapılmayan yeni girişim projeleri desteklenmektedir. Bu destek sürecinde standart girişimcilere 60 bin TL’ye kadar, daha ileri düzeyde girişimcilere ise 360 bin TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. Bu destekler için esas olan şey girişimcisi olacağınız projenin aldığınız eğitimde anlatıldığı şekliyle planlanıp sunulmasıdır.

KOSGEB Tarafından Desteklenen Sektörler

 1. Madencilik ve Taş Ocakçılığı
 2. İmalat
 3. Elektrik, Buhar ve İklimlendirme Üretim ve Dağıtımı
 4. Su Temini, Atık Yönetimi Kanalizasyon ve İyileştirme
 5. İnşaat
 6. Toptan ve Perakende Ticareti
 7. Ulaştırma ve Depolama

2020 Yılı KOSGEB Destekleri

Girişimcilere sunulan KOSGEB desteği KOSGEB Hibe Kredi Şartları sağlamak kaydıyla 2019 yılına kadar 50 bin TL’ hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi verilmekteydi. 2020 yılı başında yapılan düzenlemeyle Girişimciliği Geliştirme Destek Programı çerçevesinde destekler sağlanmaktadır. Geleneksel girişimcilere 60 bin TL, ileri düzeyde girişimcilere ise 360 bin TL’ye varan destekler sağlanabiliyor. 

KOSGEB,  KOSGEB İş Geliştirme Merkezi Desteği programıyla girişimcinin yer, mekân, ofis oluşturma giderlerine katkı sağlayarak girişimcilere iş geliştirme koçluğu hizmeti vermektedir.

Girişimcilik Desteği Programı altında da KOSGEB, uygulamalı eğitimlerle genç girişimcilere, küçük ölçekli girişimcilere eğitim programlarını tamamlamaları ve son bir yılda aynı faaliyet konusunda vergi mükellefiyetinin bulunmaması şartıyla destekler sunmaktadır. 

Kimler KOSGEB Kredisine Başvurabilir?

KOSGEB Hibe ve Faizsiz Kredi desteklerine:

 1. 18 yaşından büyük olmak
 2. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 3. Daha önce KOSGEB desteği almamış olmak
 4. KOSGEB girişimcilik eğitimlerine katılıp sertifika almak
 5. İşletme kurulumunu 2 yıl içinde tamamlayıp faaliyete başlamak
 6. Yakın akrabadan işletme devralınması ya da üçüncü derecedeki akrabadan alıveriş yapmamak
 7. İşletmenin tüm evraklarının iş planına dâhil etmek 

gibi şartları taşıyan herkes KOSGEB destek kredilerine başvuruda bulunabilir.

KOSGEB Kredi Başvurusunda Hangi Belgeler İstenir?

KOSGEB kredi başvurusunda istenen belgeler şunlardır:

 1. Kimlik Belgesi
 2. Girişimcilik Eğitimi Sertifikası
 3. Kurulması Planlanan İşletmenin İş Planı
 4. İşletmenin Adres Bilgileri
 5. Girişimcinin İkametgâh Kaydı
 6. KOSGEB Destek Talep Beyannamesi
 7. İşletmenin Kuruluş İzni ve Ruhsatları
 8. İşletmenin Güncel Vergi Levhası
 9. İşletmenin Kira Kontratı veya Tapu Örneği
 10. Girişimciye Ait Sgk Hizmet Dökümü

Nasıl Başvurulur?

KOSGEB girişimcilik kredisine başvuruda bulunmak isteyen, yukarıda sayılan belgeleri tamamlayan ve KOSGEB Hibe Kredi Şartları sağlayan girişimciler https://edevlet.kosgeb.gov.tr bağlantısını kullanarak orada belirtilen adımları takip ederek başvurularını yapabilirler. Tüm adımlar tamamlandıktan sonra kurumdan randevu alınarak belirtilen gün ve tarihte KOSGEB’ gidilerek hazırlanan işletme iş planı sunulmalıdır. Kuruma sunulan işletme iş planı kurum görevlileri tarafından incelenmeye alınacaktır. İnceleme sonucunda destek talebinizin olumlu veya olumsuz sonuçlandığı tarafınıza iletilecektir. 

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.