Ekonomi Haberleri

Konut fiyatlarında Anadolu yakası atak yaptı

Konut fiyatlarında Anadolu yakası atak yaptı.

 

Anadolu yakası yüzde olarak 0.57 artış oranıyla yüzde 0.42 artış göstermekte olan Avrupa yakasının önünde. Geçtiğimiz ay, 1+1 konutların fiyatı yüzde olarak 0.30 yükselirken, 2+1’lerde bu oran 0.35, 3+1’lerde yüzde 0.79, 4+1’lerde ise yüzde 0.07 oranında gerçekleşmiş oldu.

 

TÜKETİCİ 3+1’İ TERCİH ETTİ

Endekse göre ocakta satışı gerçekleştirilen konutların yüzdesel miktarda 84’ü bitmiş konut stoklarından, yüzde 16’sı ise bitmemiş konut stoklarından oluşmakta olduğu gözlendi. İstanbul Asya yakasında satılan konutların yüzde 20’si; Avrupa yakasında satılan konutların ise yüzde 14’ü bitmiş konut stoklarından oluşmakta. Ocakta markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilmiş olan satışların yüzde 34’lük (son 6 aylık ortalama yüzde 39) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, tercih noktasında ağırlıklı olarak projelerde ise 3+1 konut tipleri ile ortalama 139 metrekare büyüklüğe sahip konutlar öne çıkmış oldu. Ocak 2016’da ise rakamların en fazla yükseldiği şehir Bursa oldu.

BANKA KREDİLİ SATIŞ YÜZDE 40

Ocakta markalı projeler kapsamındaki konutların yüzde 99.6’lık kısmı yüzde 1, yüzde 0.4’lük kısmı ise yüzdesel miktarda 18 KDV oranı üzerinden satıldı. Markalı projelerden konut satın alan tüketicilerin ocakta peşinat kullanım oranı yüzde olarak 28, banka kredisi kullanım oranı yüzde 40 ve senet kullanım oranı yüzde 32 olarak görüldü.

 

[poll id=”2″]

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar