• YARIM ALTIN
  8.175,00
  % 1,38
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2079
  % 0,01
 • € EURO
  35,0109
  % -0,01
 • £ POUND
  40,9580
  % 0,11
 • ¥ YUAN
  4,4524
  % -0,25
 • РУБ RUBLE
  0,3550
  % 0,28
 • BITCOIN/TL
  2169084,431
  % 0,63
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Konut borsadan daha fazla kazandırıyor

Konut borsadan daha fazla kazandırıyor

Ekim itibariyle yüzdesel oranda 18.69 olan primin yıllık bazda yüzde 20’yi aşması beklentiler arasında yer almakta. Merkez Bankası’nın faiz kararları konut fiyatları açısından çok önemli olacak.

Halkın geleneksel yatırım araçlarının başında gelen yatırım aracı konut geliyor. Konut rakamlarındaki son yıllardaki primine bakıldığında aynı zamanda iyi bir kazanç kapısı olmuş durumda yer almakta. Geçtiğimiz dönemde birkaç kez konutta oluşan primlerin, yıllar itibariyle yer alan faiz, döviz, altın ve borsa gibi önemli yatırım araçlarına göre daha yüksek olduğuna yönelik çalışmaları bu sayfalarda yayınlaması yapılmıştı. Bu yıl da gelenek önemli ölçüde korunacak gibi görülmekte.

Merkez Bankası’nın yayınladığı verilere göre yapılan incelemede 2015/Ekim itibariyle, Dolar/TL ile birlikte diğer yatırım araçlarına göre konut fiyatları yüzdesel oranda 18.69 ile hatırı sayılır bir prime ulaşmış durumda. Muhtemelen yılı yüzdesel oranda 20’nin üzerinde primle kapatmış olacak. Seçimler, terör, dalgalı piyasalar ve belirsizliğin hakim olduğu 2015 yılı için yabana atılmayacak bir prim olabilir. Bu defa döviz, faiz, altın gibi yatırım araçlarıyla kıyaslamak yerine faiz ve döviz kurlarıyla konut fiyatlarındaki etkileşime bakmak istedik. Konut fiyatlarındaki aylık değişimlerle faiz ve döviz kurları arasındaki duyarlılık yüksek. Ancak bu duyarlılığın döviz kurlarında biraz daha fazla olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Tabloya bakıldığında ise özellikle son aylarda faiz ve döviz yükselirken konut fiyatlarındaki artışın ivme kaybettiği, faiz ve dövizdeki gerilemeye karşılık konut fiyatlarındaki primlerin arttığı görülmekte. Bu açıdan konut alıp satarken yatırımcıların faiz ve dövizdeki gidişata bakmaya devam etmelerinde yarar var. Özellikle Merkez Bankası’nın faiz kararları konut rakamları açısından da önemli olacak.

Fırsat ve risk yılı olarak nitelendirebilir

Borsa açısından 2015 yılı kayıp yıl olarak görüldü. Dolar/TL kuru yılın en yüksek prim yapan yatırım aracı olarak görüldü. Seçimler, terör olayları, Rusya ve Suriye odaklı jeopolitik riskler ekonominin önüne geçmiş oldu. Dolar/TL kuru güvenli liman gibi görüldü, doların dış piyasalarda değer kazanmasının da payı var. Diğer yandan Türkiye’de zaman zaman tansiyonun artması dövizi öne çıkardı.

KIRMIZI BAKİYE

2016 yılında, ABD Merkez Bankası aynı zamanda (FED) Türkiye Merkez Bankası faiz kararları, başkanlık tartışmalarına bağlı iç siyasetin yanında, ABD başkanlık seçimi, yakın coğrafyadaki jeopolitik gelişmeler, gelişen piyasalardan para çıkışının devam edip etmeyeceği, Çin kaynaklı gelişmeler, emtia fiyatları izlenecek başlıca konu başlıkları olmaya aday olarak görüldü. Gündeme bakınca 2015 yılından 2016 yılına olumlu bir bakiye devrolmuyor. Hatta eksi bakiye, kırmızı bakiye demek mümkün. Umutlar artık 2016 yılında. Riskler kadar fırsatların da olabileceği bir yıl olacak gibi.

[poll id=”12″]

 

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.