• YARIM ALTIN
  8.152,00
  % -0,45
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5715
  % 0,04
 • € EURO
  34,9006
  % 0,04
 • £ POUND
  40,6409
  % 0,24
 • ¥ YUAN
  4,4942
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3529
  % 1,57
 • BITCOIN/TL
  2097533,525
  % -3,20
 • BIST 100
  9.722,09
  % 0,80

Komşu tedbirleri artırmaya devam ediyor

Komşu tedbirleri artırmaya devam ediyor

Yunan bankaları için Avrupa Merkez Bankasının vermiş olduğu acil likidite katkısını mevcut seviyede bırakma fikrinin sonrasında Yunan devleti, sermaye kontrolleri yaparak, bazı Yunan bankalarının 7 Temmuz tarihine kadar kapalı tutulacağını ifade etmişti. Fakat Bankalar Birliği bu zaman dilimini ortalama 2 gün uzatma kararı almıştı. Yunan bankaları, bugün ve yarın da kapalı kalacak. Ayrıca birlik, para çekme cihazlarından tedarik edilebilecek günlük nakit limitinin de 60 euro olarak devam edeceğini belirtti. Komşuda bazı devlet bankaları yalnızca Elektronik Fon Transferi adına bazı bölgelerde açık bırakılıyor.

Ayrıca bugün, Yunanlılar para alabilmek adına bankaların para çekme cihazları önünde yine çok uzun kuyruklar gerçekleştirdi. Yunanistan merkez bankası ile özel bankaların, para çekme makinelerdeki stokların tükenmemesi adına sağlam bir çaba gerçekleştirdiği ifade ediyor. Yunan halkının Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ile Uluslararası Para Fonu’dan (IMF) düzenlenen kredi sağlayıcıları anlaşma planına genel olarak yaklaşık yüzde 61 oranla “hayır” demesinin ardından bütün gözler Avrupa’dan gelecek haberlere kilitlendi. Banka görevlisinin yaptığı açıklamaya göre; “Bugün itibarıyla banka yalnızca elektronik transfer yapmak niyetinde olan müşterilere hizmet sunmak için açık bulunacağı belirtiliyor. Para çekme makinelerinden yalnızca 60 euro çekilebilmekte. Yabancı kart sahipleri bu durumdan herhangi bir zarar görmeyecek. Ayrıca banka gişesinden para alabilmelere de izin veriliyor. Zaten sermaye kontrolleri de dikkatle takip ediliyor” sözlerine yer verdi.

Ülke genelindeki Yunanistan Altyapı, Ulaşım ve Ağlar Bakanlığı, devletin başkenti Atina’da para sıkıntısını küçültmek için toplu taşıma araçlarının 10 Temmuz tarihine kadar ücretsiz şekilde hizmet vermeye devam edeceğini belirtti. Ayrıca Avrupa Merkez Bankasının,Yunan bankalarının likidite ortamı oluşturması için hazırladığı teminat koşullarını sıkılaştırma kararının sonrasında, bugün yapılacak Euro Bölgesi Liderler Zirvesinde Yunan hükümetine kredi sağlayıcıların anlaşma planını kabul etmesi adına da baskısını yükselterek devam ettirdiği belirtiliyor. Avrupa Merkez Bankası görevlilerinin, Yunan bankalarının likidite sorununun yanısıra, sürdürülebilirlik sorunuyla da karşı karşıya gelebileceğini işaret ettiği belirtildi. Yunan bankalarının görevlileri, devletin geri dönülemez bir alana girdiğini belirterek, Syriza hükümetinin kreditörle çok acil bir anlaşma sağlamaması halinde bankların batma tehdidiyle karşı karşıya olabileceğini gösteriyor.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.