Dünyadan

Komşu sonunda kabullendi

Komşu sonunda kabullendi

Komşu sonunda kabullendi. Bu gün yapılacak olan Avrupa Birliği Maliye Bakanları teklifi telekonferansta görüşülecek. Uluslararası bir saygınlığa sahip olan haber ajansına göre komşu ülke Yunanistan’ın Başbakanı Aleksis Çipras tarafından dün devletin resmi kredi sağlayıcılarına yönelik hazırlanan son mektupta Yunanistan şu anki şartların büyük bölümünü küçük değişikliklerle kabullenmeye hazır olduğu ifade ediliyor.
Konu ile ilgili olarak Yunanistan Başbakanı Çipras’ın son yapmış olduğu teklifi Avrupa Komisyonu Başkanı olan Jean Claude Junker, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ile ayrıca Uluslararası Para Fonu Başkanı olan Christine Lagarde‘a iletildiği belirtildi.
Komşu ülke Yunanistan‘ın bu yapılan son teklifinin kabul edilmesi halinde ekonomik kriz ile boğuşan Yunanistan’a yeni bir kurtarma paketiyle yaklaşık 2 sene boyunca ortalama 29,1 milyar Euro‘nun kademeli şekilde gönderilmesi gerekli olduğu söylendi.
Avrupa Birliği Maliye Bakanları Türkiye saati ile 17:30 sularında gerçekleşen telekonferansta referanduma saatler kala komşu ülke Yunanistan Başbakanı Çipras’ın son kararını bekleyeceği belirtiliyor.
İncelenen bu önemli mektuba göre Yunanistan’ın son önergesinde kredi sağlayıcıların geçtiğimiz hafta belirttiği şartların çoğunluğunun kabul görmesi sadece birkaç küçük bazı değişikliklerin olmasının gerçekleştirilmesi dikkat çektiği belirtildi.
Ayrıca konuya yönelik değerlendirme yapan Standart Bank‘ın Orta, Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Stratejisti olan Demetrios Efstathiou, “Yunan başbakanı Çipras’ın üstünde bulunan baskı giderek yükseliyor. Bundan sonra çok küçük bir tercih alanı kaldı ve oluşabilecek en kısa sürede bir anlaşmaya sağlaması en doğru tercih olarak tahmin ediliyor. Ayrıca Yunan Başbakanı ‘evet’ kampanyasının yükseliş kazandığı belirtildi. Ayrıca ülkede yapılan anketler Yunan vatandaşının hemen hemen ortalama yüzde 80’e yakın kişinin evet demeye istekli olduğunu gösterdiği” ifade edildi.
Bununla ilgili olarak Yunanistan’a kredi sağlayıcıların devletin vergi sisteminde yenilik gerçekleştirmesini, katma değer vergisini birçok şirkette, ülke genelindeki restoranlarda ve bazı yemek şirketlerinde ortalama yüzde 23 olarak netleşmesini şart olarak sunuyordu. Komşu, düzenlenmesi öngörülen yeni vergi oranlarının yapılmasını kabul ederken, ülkeye ait olan adalarda ortalama yüzde 30 seviyesindeki vergi indiriminin korunmasını istiyor. Ayrıca bu adalardaki yer alan şirketler ortalamadan yaklaşık olarak yüzde 30 daha düşük vergi ödemeye devam ettikleri belirtiliyor.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar