Araştırma İnceleme
Neler Oluyor?

Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler Uzun süreler devam etmekte olan yüksek kolesterol ilerleyen dönemlerde kalp ve damar hastalıkları riskini yükseltmektedir.

Kötü kolesterolü düşürmek içinse bunun beraberinde, ideal kiloda olmak, doğru beslenmek ve düzenli olarak egzersiz çok önemli bir faktör olmaktadır. Bu 3 ana noktaya dikkat ederek kolesterolü ve yol açtığı hastalıkları büyük oranda hayatınızdan çıkarmanız mümkün olmakta olduğu gözlendi.

Kötü kolesterolü düşürmek ve iyi kolesterolü yükseltmek için tavsiye edilmekte olan besinler arasında ilk sıralarda yer alan; omega 3 yağ asidi bakımından zengin balıklar içermekte, lifli tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler ilk sırada gelmekte olduğu gözlendi.

Eğer hali hazırda kolesterol düşürücü ilaçlar kullanıyorsanız beslenmenize takviye yapmadan önce doktorunuza danışmalısınız ve doktor kontrolünde olmak zorundasınız.

Kolesterolü Düşüren Gıdalar?

Yulaf: Kahvaltılık olarak tüketebileceğiniz yulaf ezmesi, mısır gevreği ya da yulaf kepeği LDL kolesterolü düşürür. Yulafa ek olarak yine besin lifi içeren elma, armut, erik gibi meyveleri yiyebilirsiniz ve en önemli faktörlerden biridir.

Fındık: Fındık, kalp sağlığını koruyan ve kolesterolü düşüren E vitamini, lif ve tekli doymamış yağlar bakımından zengin bir yemiştir. Fındığa ek olarak günde 1 avuçtan fazla olmamak üzere ceviz ve badem gibi yemişler kolesterole iyi gelecektir.

Balık: Omega 3 yağ asitleri birçok yönden kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Omega 3 “iyi” kolesterol olan HDL kolesterolü yükseltirken kan basıncını düzenler ve kanı incelterek pıhtılaşmayla damar tıkanıklığı riskini düşürür. Hamsi, sardalye, ton ve somon balıkları iyi birer omega 3 kaynağıdır.

Zeytinyağı: Sızma zeytinyağı güçlü bir antioksidandır ve tereyağı, ayçiçek yağı gibi diğer yağlara göre daha az işlendiğinden daha sağlıklı bir yağ kaynağı olarak kullanılabilir. Yüksek kalorili olduğu için özellikle kilo vermeye çalışanlar zeytinyağını günde 2 yemek kaşığından fazla tüketmemelidir.

Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler

Kolesterole İyi Gelen Yiyecekler Uzun süreler devam etmekte olan yüksek kolesterol ilerleyen dönemlerde kalp ve damar hastalıkları riskini yükseltmektedir.

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar