Ekonomi Haberleri

İşte yeni zamlar

İşte yeni zamlar

SİGARAYA ZAM GELDİ

Sigara üreticileri artan vergi yükleriyle birlikte, paket başı fiyatlarda artış  görüldü.

Daha önce 9,5 liraya satılmakta olan paketler 10,5 ve 11,5 liraya satılmaya başlandı.

Bir paket sigaradaki vergi yükü olan 4.40 liradan 4.66 liraya yükseliş gösterdi. Sigara firmaları 2 yıldır zaten vergi yükselişlerini yansıtmadıklarını belirtmiş ve zammın kaçınılmaz olduğunu açıklaması yapılmıştı.

Vergi artışından dolayı paket başına 1 liraya yakın bir fiyat artışının söz konusu olması beklentiler arasında yer almıştı.

 

ELEKTRİĞE ZORUNLU ARTIŞ!

Elektriğe de beklenen zam geldi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu olan (EPDK) elektrik fiyatlarını yüzde 6.8 oranında artırdı.

Elektrik perakende satış fiyatlarındaki artış 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

AA’nın haberine göre yapılan incelemede elektrik dağıtım şirketlerinin yapması gerekmekte olan zorunlu yatırım ve işletme giderleri, iletim yatırım ihtiyacı ve enerji maliyetlerindeki yükselişin sebebi ile bir fiyat ayarlaması yapmanın zorunlu hale geldiğini belirten EPDK yetkilileri, yapılan hesaplamalar sonucu perakende elektrik satış fiyatlarının yüzdesel olarak 6.8 oranında artırıldığını kaydetti.
Elektriğe yüzdesel olarak 6,8 oranında zam
CEP TELEFONUNDAN ALINAN VERGİLER DE ARTTI

Cep telefonlarının ilk satışından alınan vergi de yüzde 33 artışla 120 liradan 160 liraya çıktı.

KÖPRÜ VE OTOYOL ÜCRETLERİ ARTTI

Yeni yılla birlikte, köprü ve otoyol geçiş ücretleri de artış gösterdi.

Karayolları Müdürlüğü’ne göre, İstanbul Boğaziçi ile Fatih Sultan Mehmet köprülerinden otomobil, motosiklet, aks aralığı 3.20 metreden küçük kamyonet ve minibüsler için geçiş ücretine 50 kuruş zam yapılarak 4 lira 25 kuruştan 4 lira 75 kuruşa yükseltildi.
Köprü ve otoyol zammı belli oldu.
Aks aralığı 3.20 metreden büyük her türlü iki akslı araçların geçiş rakamı 50 kuruş artışla 6 lira oldu.

Köprü ve otoyol geçişlerine son olarak 2012 yılında zam yapılmıştı.

2 Ocak Cumartesi gününü 3 Ocak Pazar’a gününe gece saat 00.00’dan itibaren gişelerden geçiş yapanlar zamlı tarife ile işlem gördü. 2012’den bu zamana zam yapılmayan köprü ve otoyolları için yüzde 25 civarında zam yapılması gündeme gelmişti. Ancak bunun yanında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın yönlendirmesiyle zam yüzde 16’da sabit kaldı.

HGS VE OGS İNDİRİMLERİ KALKTI

OGS ve HGS’li geçişlerde uygulanan yüzde 20 indirim de kaldırılmış oldu. Böylece otoyollarda OGS ve HGS ile en kısa mesafede 1.8 TL olan geçiş ücreti yüzde 16’lık zam ve yüzdesel oranda 20’lik indirimin kalkmasıyla 2.5 TL’yi buldu. Bu da yüzde 38’lik zam anlamına gelebilmekte. Köprülerde ise 3.4 TL olan geçiş ücreti indirimin kalkması ve yüzde 16 zamla 4 lira 75 kuruşa yükseldi. Bu da ücretlerin yüzde 39 yükseldiğini gösteriyor.

[poll id=”12″]

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar