Dünyadan

İşte en çok satılan marka

İşte en çok satılan marka

İşte en çok satılan marka Ülkemizde tüm insanların yerli bir arabanın sürekli olarak planlama aşamasında olduğu günümüzde otomotiv firmaları ortak bir parça kullanarak hem maliyetleri düşürüyor hem de üretim aşamasını seri bir hale getiriyor.

Bazı önemli firmalar ise ortak parça kullanmanın da dışına çıkarak aynı otomobilleri farklı marka imzası altında satışa sunuyor. Pazar sahası içinde ülkede ortalama 6 aylık sonuçlarla birlikte kardeş rekabetinde kritik öneme sahip markalar içinde önemli farklar bulunuyor.

Büyük bir öneme sahip olan kardeş firmalar arasında Peugeot ile Citroen, Chevrolet ile Opel, Dacia ile Renault, Skoda ve Seat, Fiat ve Alfa Romeo, Volkswagen ve Audi, gibi markalar söylenebilir.

Ayrıca bunun haricinde model alanında da birbirinin benzeri olabilen tercihler yer alsa da bu zamanda motor ve aktarma olasılıklarının o kadar ortak kullanımı yer alıyor ki Mercedes-Benz ve Renault, BMW ile Toyota da işbirliği içinde yer alabiliyor.

Ayrıca ülke genelinde Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam sahası, 2015 senesi Ocak ile Haziran döneminde, geçen senenin aynı dönemine yazarken, ortalama yüzde 50.79 seviyesinde bir yükseliş 432 bin 550 olarak gerçekleşirken, pazarda ithal araçların hakimiyeti devam ettirdi.

Senenin ilk altı ayında, satılan otomobillerin yaklaşık yüzde 66.68’ini (288 bin 451) ithal, yine yüzde 33.31 gibi bir oranını (144 bin 99) yerli üretimler tamamladı. Genel olarak, Volkswagen 65 bin 222 adet ile 1 sırada yer alırken, Ford 52 bin 932 ile 2., Fiat ise 48 bin 412 ile 3. sırada kendine yer buldu.

Genel olarak premium denildiğinde akla ilk gelen 3 önemli markadan biri olarak bilinen Audi, sedan modellerinin yanısıra SUV segmentindeki otomobilleri ile tüketicilerin kullanımına çıkıyor. Genel olarak 8.746 miktarında bir satış gerçekleştiren Audi’nin tersine Volkswagen 51 bin 346 adet kadar bir otomobil satış rakamı ile yerli markaları geride bırakmış pozisyonda yer alıyor. VW, totalde ise 65 bin 222 yeni aracını kullanıma sunma başarısı göstermiş durumda.

Kia ve Hyundai gibi uzakdoğu menşeine sahip markalar Türkiye’de SUV araçların popülerlik kazanmasında büyük pay sahibi olan 2 önemli marka olarak biliniyor. Ayrıca i20 modelini ülkemizde üreten Hyundai, 2015 yılının 6 ayında 12 bin 739 adedi yerli toplam 23 bin 492 binek otomobil satışı gerçekleştirirken 820 adet hafif ticari araç satılmış olarak görülüyor.

Genel olarak 24 bin 312 adet otomobili tüketicilerle buluşturan firmanın ikizi olarak görülen Kia ise 6 ayda 5 bin 739 binek otomobil satma başarısı göstermiş. Ayrıca bu firmanın ortalama 1.694 adetlik hafif ticari araç satışını da birleştirince toplam miktar 7 bin 433 olurken 2 kardeş arasındaki fark da yaklaşık 3 katına yükseliyor.

Otomobilde PSA Grubu Avrupa’nın en kritik üreticilerinden olarak bilinirken bu grubun motorlarını Ford ve Volvo bile tedarik ediyordu. Fakat şu an PSA Grubu aldığı önemli bir kararla kendi bünyesinde büyüme stratejisini benimseyerek DS başta olmak üzere yeni önemli markaları tüketicilere sunmak için start almış görünüyor.

Türkiye’de çok popüler olan bu önemli 2 markadan Citroen 2015 yılının ilk 6 ayında 8 bin 439 binek ve 6 bin 526 hafif ticari olmak üzere genel olarak 14 bin 965 satış yaparken, kardeş firma olarak bilinen Peugeot 11 bin 455 binek ve 5 bin 47 hafif ticari olmak üzere toplamda 16 bin 502 aracın satışını yapabilme başarısını göstermiş bulunuyor.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar