Girişimcilik
Neler Oluyor?

İş Dünyasında Müşteriyi Nasıl Memnun Ederiz?

İş Dünyasında Müşteri Nasıl Memnun Edilir?

İş Dünyasında Müşteriyi Nasıl Memnun Ederiz? Müşteriyi nasıl memnun ederiz sorusu pek çok girişimcinin aklını kurcalıyor çünkü son senelerde internetin hayatımıza tamamen girmesi, müşteri memnuniyetsizliklerinin bir anda ülkesel boyuta bile taşınabilmesine neden oldu. Artık bir şirket, müşterisine karşı bir hata yaptığında, bu durum sadece o kişinin dost çevresi ile sınırlı kalmıyor ve bazen milyonlarca insana bile ulaşabiliyor. Dolayısıyla ticari itibarını ve marka değerini korumak isteyen işletmeler, müşterilerini yasal çerçevede korumak ve onları memnun etmek zorundalar.

Yasalara Bağlı Kalın

Müşteriyi memnun etmenin en önemli yolu, tabii ki tüm yasal yollara bağlı kalmaktır. Müşterinizle ile aranızdaki satış sözleşmesini iyi bir şekilde hatim edin ve herhangi bir hata, iade ya da sorun halinde bu sözleşmeye dayanarak hareket edin. Müşterilerin en sevmedikleri şeyler arasında keyfi davranışlar yer almaktadır ve verdiğiniz kararları doğru bir şekilde yasal dayanağınıza yaslarsanız herhangi bir sorun yaşama ihtimaliniz düşecektir.

Ancak sözleşmelerde varolan maddelerin yasalarla çelişmesi halinde, sözleşmedeki ilgili hükümlerin mahkemelerce geçersiz sayılacağı unutulmamalı. Bu nedenle satış sözleşmelerini hazırlayan avukatınızla görüşmeyi ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarının ve ticaret yasalarının kendileriyle herhangi bir çelişki içerisinde olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

Hatalarınızı Telafi Edin

Herhangi bir ürün ya da hizmet satışında illa ki hatalar, kayıplar olabilir. Ancak müşterilerinizi varolan hata ve sorunlar konusunda doğru şekilde bilgilendirmeli, en küçük pürüzlerde bile onları küçük hediyelerle sevindirmelisiniz. Örneğin, kitap satışı yapıyorsanız ve ürünü istenen tarihte gönderemediyseniz, bunun müşterinize e-posta ile bildirin ve paketin içerisine bir özür notu bırakın, yanına da bir kaç kitap ayracı ekleyin.

Bütün bu işlerin size maliyeti belki bir lira değil ancak müşterinizin sizi duyuracağı onlarca farklı kişiden binlerce liralık gelir elde edebilirsiniz. Pinti mağazaların kısa süre sonra popülerliklerini kaybettiklerini ve hatalarından ders almayarak piyasadan silindikleri sık karşılaşılan bir durum.

Gereksiz Tavizler Vermeyin

Müşterileri sevindirmek önemli, ancak çok fazla gereksiz taviz vermeniz ve gelecekte bunları vermemeniz halinde yine sinirli bakışları üzerinizde hissedeceksiniz. Durup dururken verilen ek hediyeler, ücretsiz kargolar, aşırı indirimler gibi durumlar müşterileri size alıştırır ancak bu defa devamlı olarak böyle beklentilere girmelerine neden oluyor. Müşteriyi şımartmak ile onu memnun etmek arasındaki çizginin farkında olun.

Güleryüz, Pozitif Yaklaşım ve Samimiyet

İş Dünyasında Müşteriyi Nasıl Memnun Ederiz? Hem online işlerde hem de gerçek dünyamızdaki işletmelerde, doğru bir müşteri yaklaşımı en önemli olan şey. Suratsız kasiyer ve elemanlar, sinirli işyeri sahibi, malı sattıktan sonra bir daha müşterinin yüzüne bakmayan bir pazarlama ekibi gibi şeyler maalesef kısa süre sonra müşterilerin kendilerini değersiz hissetmelerine neden olacaktır.

Sattığınız ürün ve hizmetin kalitesi 1 birimlik müşteri memnuniyeti sağlarken, ekibin müşteriye yaklaşımı da en az 1 birimlik bir etki yaratır. Dolayısıyla gerçek müşteri sadakati için dört dörtlük bir hizmet vermeniz elzem.

Ürününüzü Bilin

Sattığınız mal ve hizmetin eksikleri olabilir, faydaları olabilir, dikkat edilmesi gereken noktalar olabilir. Bunların bilincinde olun ve müşterilerinizi doğru şekilde yönlendirin. Olmayan özelliklerden varmış gibi bahsetmek, müşteriye tam olarak ihtiyaçları doğrultusunda bir ürün satmamak ve onu kazıklamaya çalışmak, kısa vadede getiri sağlar ancak temelleri oturmuş, ayakları yere basan bir iş sahibi olabilmek için sadık müşterilerilere ihtiyacınız olacak.

Elbette müşteriyi memnun etmenin temel kuralları bunlardı ancak her sektör için kendine has binlerce dikkat edilmesi gereken nokta olabiliyor. Bu nedenle kendi sektörünüzdeki işlere dair devamlı kendinizi geliştirmeyi ve müşterilerinize nasıl yaklaşmanız gerektiğini unutmayın!

İş Dünyasında Müşteriyi Nasıl Memnun Ederiz?

İş Dünyasında Müşteriyi Nasıl Memnun Ederiz?

İş Dünyasında Müşteriyi Nasıl Memnun Ederiz?

İş Dünyasında Müşteriyi Nasıl Memnun Ederiz? İş dünyasında müşteriyi memnun etme yöntemleri ve taktikleri, müşteriler nasıl memnun edilir?

Kullanıcı Oyu: 4.65 ( 1 Oy Verildi)

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar