Dünyadan

İran’a yaptırımlar kaldırılıyor

İran’a yaptırımlar kaldırılıyor

İran’a yaptırımlar kaldırılıyor. ABD Dışişleri Bakanı olan John Kerry ile Avusturya’nın başkenti Viyana’da görüşmeler yürütmekte olan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, yaptırımların bugünden itibaren kaldırılacağının açıklamasında bulundu.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın bugün Tahran yönetiminin varılmakta olan anlaşma uyarınca nükleer enerji programını küçülttüğünü açıklaması beklentiler arasında yer almakta.

Tahran’a BM, AB ve ABD tarafından uygulanmakta olan yaptırımların kaldırılmasıyla İran’ın ülke dışında bulunmakta olan ve dondurulmuş olan milyarlarca dolarlık varlığına tekrar erişimine izin verilmiş olacak.

Bunun yanında ise İran’ın tekrardan uluslararası piyasalara petrol ihracatının da önü açılmış olacak.

“BUGÜN GÜZEL BİR GÜN”

İran haber ajansı olarak yayın yapan ISNA, Zarif’in yaptırımların kaldırılacağını açıklamasının sonrasında “Bugün İran halkı için güzel bir gün” dediğini aktarılmakta.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalarda yer alan tarafların nükleer program anlaşmasını uygulamaya koymak için doğru yönde adımlar attığını belirtildi..

Anlaşma uyarınca yer alan bilgilerde Tahran, nükleer program yanında ise santrifüj sayısını önemli ölçüde düşürecek ve Arak kenti yakınlarındaki reaktörlerin faaliyetini tamamen durdurmuş olacak.

Temmuz 2015’te varılan anlaşma uluslararası diplomasi açısından ise çok önemli bir dönüm noktası olarak yorumlanma olmuş ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından da ‘tarihi’ olarak belirtilmişti.

Ancak bunun yanında ABD’de özellikle Cumhuriyetçiler anlaşmayı yetersiz bulmakta ve bu anlaşmayla İran’ın nükleer silah üretimine engel olunamayacağını savunmakta olduğu bilgisi verildi.

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar