• YARIM ALTIN
  8.348,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9374
  % 0,04
 • € EURO
  35,8839
  % -0,04
 • £ POUND
  42,7115
  % 0,18
 • ¥ YUAN
  4,5302
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3750
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  2224479,157
  % -1,33
 • BIST 100
  11.172,75
  % 0,15

İran açıkladı: Türk şirketleri 3 milyar dolarlık santral yapacak

İran açıkladı: Türk şirketleri 3 milyar dolarlık santral yapacak

İran açıkladı: Türk şirketleri 3 milyar dolarlık santral yapacak

 

İran Enerji Bakan Yardımcısı Felahetiyan, “İran’da 5 bin megavatlık (MW) santral yapılması için Türk özel sektöründen şirketlerle bir yatırım anlaşması imzalayacağız. Bu anlaşmanın hacmi 3 milyar dolar” dedi
Nükleer programı nedeniyle uygulanan yaptırımların “5+1” grubu ile varılan anlaşma ile kaldırılmasının hemen ardından, tüm dünya gözünü İran’a çevirdi. Hürriyet muhabiri Merve Erdil, İran Enerji Bakan Yardımcısı Huşeng Felahetiyan ile Türkiye ile İran arasındaki enerji işbirliğini konuştu. İşte o haber:

 
İran Enerji Bakan Yardımcısı Huşeng Felahetiyan, yaptırımların kaldırılmasının ardından Türk enerji sektöründen de İran’a yoğun bir ilgi olduğunu söyleyerek, Türk şirketlerin İran’a yapacağı devasa yatırımı şöyle açıkladı: “Önümüzdeki günlerde Türk özel sektör enerji temsilcileri ile İran’a yatırım odaklı 5 bin megavatlık (MW) bir yatırım anlaşması imzalayacağız. Bu anlaşmanın hacmi 3 milyar dolar seviyesinde. Türklerle başka anlaşmalarımız da var ama hala kesinleşmedi ve müzakereleri sürüyor” dedi.

 
ELEKTRİK TİCARETİ ARTACAK
Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi’nin davetlisi olarak katıldığımız İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen 11. Uluslararası Enerji Konferansı’nda sorularımızı yanıtlayan Felahetiyan, Türkiye ile elektrik ticaretinin de artacağını söyledi. Şu anda Türkiye’ye 350 megavatlık elektrik enerjisi sattıklarını dile getiren Felahetiyan, geçtiğimiz günlerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile bir anlaşma imzaladıklarını ve anlaşma çerçevesinde elektrik enerjisi ticaretini önümüzdeki 1.5 yıl içerisinde 1.200 megavata, ileriki dönemlerde de 3 bin megavata çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.
Konferanstaki konuşmasında ise Felahetiyan, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu komşu ülkelere elektrik satışlarını önemli ölçüde arttırmak istediklerini belirterek, “Türkiye, Irak, Pakistan, Afganistan, Azerbaycan ve Türkmenistan gibi komşu ülkelerle elektrik alışverişinde bulunuyoruz. Yer altından kablolarla iletim şebekemizi komşu ülkelere bağladık. 10 milyar kilovat saat elektrik ihraç ettik” dedi. İran Enerji Bakan Yardımcısı, ayrıca doğalgaz kombine çevrim santralleri ve rüzgar enerji santrali yatırımları alanında da Türk şirketleri İran’a davet etti.

 
Doğalgaz açıklaması
TÜRKİYE’nin İran’dan ithal ettiği doğalgaz fiyatlarında bir indirim söz konusu olup olmadığı sorumuza ise Felahetiyan, “Şuan için daha önceden imzalanmış mevcut anlaşmalar geçerli. O anlaşmalar üzerinden ileriki dönemlerde görüşmeler yapılabilir” yanıtını verdi.
İran’da Türkiye’deki dev zirveye davet
İRAN’da düzenlenen 11. Uluslararası Enerji Konferansı’na Türkiye’den Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi (DEK-TMK) heyeti katıldı. DEK-TMK Başkanı Murat Mercan, konferansta yaptığı sunumla ekim ayında İstanbul’un ev sahipliği yapacağı Dünya Enerji Kongresi’nin tanıtımını yaptı ve katılımcıları davet etti. Üç yılda bir düzenlenen ve uluslararası alanda enerji olimpiyatları olarak bilinen Dünya Enerji Kongresi’ne şimdiden 75 ülkeden 220 katılımcının katılacağını bildirdiğini söyleyen Mercan, bunun içinde 37 bakanın da yer aldığına dikkat çekti.
Dünya Enerji Kongresi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayesinde ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın ev sahipliğinde gerçekleşeceğini vurgulayan Mercan, toplantının Paris’deki COP21 zirvesinin ardından dünyanın en büyük enerji etkinliği olacağını söyledi. Türkiye’nin Avrupa’nın altıncı en büyük ekonomisi olduğunu dile getiren Mercan, “Enerji talebi giderek artan Türkiye, dünyadaki en hızlı büyüyen enerji pazarlarından biri olarak öne çıkıyor.
Nükleer enerji ve yenilenebilir enerjide Türkiye’de yeni yatırım fırsatları var; özellikle hidro, rüzgar, güneş enerjisi ve jeotermal enerjide halen hayata geçmeyi bekleyen devasa bir potansiyel bekliyor. Türkiye hükümeti, önceliklendirdiği bu yatırımları, cazip tarife ve yatırım teşvikleriyle destekliyor” şeklinde konuştu. Kongrede “dünya enerji gündemi”nin belirleneceğini söyleyen Mercan, şöyle konuştu: “Türkiye, dünyanın enerjisinin yüzde 72’sini üreten ülkelerin komşusu ve üretici bölgelerle tüketici bölgeler arasında doğal köprü konumunda. Tüm bunları dikkate aldığımızda 23. Dünya Enerji Kongresi, enerji sektörünü değiştirecek teknolojilerin ve jeostratejik gelişmelerin masaya yatırılacağı bir etkinlik olacak.”
Tahran’da hareketli günler yaşanıyor
ULUSLARARASI ambargoların pey der pey kalktığı İran’da düzenlenen 11. Uluslararası Enerji Konferansı’na yabancı ilgisi yoğundu. Avrupalı şirket ve kamu temsilcileri de konferansta İranlı Bakan ve yetkililerin anlattıklarını dikkatle dinledi. Türkiye’den gelen heyet, Tahran’daki konferansa Dünya Enerji Konseyi İran Milli Komitesi tarafından davet edildi. Murat Mercan’ın başkanlığındaki heyette 23. Dünya Enerji Kongresi İcra Direktörü Süleyman Mümin Bulut, TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven ve yönetim kurulu üyeleri Mehmet Öner, TPAO Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Sait Kirazoğlu, TETAŞ Genel Müdür Yardımcısı Özcan Altındağ ile Birecik AŞ Genel Müdürü Yahya Kemal Kıran yer aldı. Konferansta İran’da yatırım yapmanın zorluklarına da vurgu yapılırken, özellikle bankacılık sektöründe problemlerin devam ettiği ve enerji sektörüne özel sektör katılımının fazla sağlanamadığı kaydedildi. İranlı yetkililer özel sektör katılımını arttırmanın önümüzdeki dönemin hedefleri arasında olduğunu söyledi.

 

[poll id=”2″]

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.