Nedir?
Neler Oluyor?

İpotek Fekki Nedir?

İpotek Fekki Nedir?

İpotek fekki nedir? Anlamı nedir? Nerelerde kullanılmaktadır? İpotek fekki nasıl ve nereden yapılmaktadır? Anlamı ve kökeni nedir? Konut kredisi kullanan birçok kişi, özellikle ipotek fekki diye bir kavramla karşılaşmaktadır ve bu kavram hakkında ise genel olarak “ipotek fekki nedir?” sorusu sorulmaktadır.

İpotek fekki, banka tarafından konulan belirli bir süre ve şartlara bağlı olarak geçerli olan tedbir olarak ifade edilebilmektedir. Konut kredisi konuları, genel anlamda sıkıntı olabilen ve tüketicinin borcunu ödeyememesi gibi durumlarla sonuçlanabilen bir kredi türüdür. Bankalar bu konuda kendilerine bir önlem alabilmek ve ödemelerini garanti altına alabilmek adına, ipotek fekki haklarını kullanmaktadırlar. Yani konut kredisi alınan ev veya herhangi bir krediyle alınan bir mal, kredinin bitimine kadar tüketicinin tam olarak eline geçememektedir. Tüketici bu mal üzerinde ki haklarını yalnızca borcunu bitirmesi durumunda alabilmektedir. Bu sayede bankalar, her anlamda kendilerini güven altına alabilmektedirler. “İpotek fekki nedir?” sorusunu bu şekilde cevaplamak mümkündür.

İpotek fekki, ilerleyen süreçlerde kaldırılmakta ve tüketici bu fekkin kaldırılması ile varlık üzerindeki tam haklarına sahip olabilmektedir. Peki, ipotek fekki nasıl kaldırılmaktadır ve ipotek fekki kaç günde kalkar?

İpotek Fekki Nasıl Kaldırılır?

İpotek Fekki Nasıl Kaldırılır?
İpotek Fekki Nasıl Kaldırılır?

İpotek fekkinin kaldırılması adına öncelikle tüm borcunuzun bitmiş olması ve bankaya 1 lira dahi bir borcunuzun olmaması gerekmektedir. Banka gerekli olan kontrolleri yapmasının ardından, kredi dosyanızı kapatır ve arşivler. Sonrasında ise ipotek fek yazısını tarafınıza verir. Bu yazı içerisinde, sizin kredi kullandığınız bankaya herhangi bir şekilde borcunuzun olmadığını ve ipotek üzerinde bulunan hakkın kaldırılabileceği ifade edilmektedir.

İpotek fekki, Tapu Müdürlüğü’ne götürülerek ipoteğin kaldırılması gerçekleştirilebilir. Bu kısımda tapuya bir miktar ücret ödemeniz söz konusu olurken, bankaya da bu yazı alınırken bir ödeme yapma ihtimaliniz bulunmaktadır.

Bu ihtimal ise şu şekilde gerçekleşebilmektedir: Eğer yapmış olduğunuz kredi sözleşmesinde, bankadan ipotek fek yazısı alınması sırasında, banka sizden bir ücret talep edeceğini belirtmişse, bu durumda ipotek fek yazısı ücreti ödemeniz söz konusu olabilir. Eğer sözleşme detaylarına böyle bir durum yoksa, rahatlıkla ipotek fek yazınızı alabilirsiniz. Banka, sizden bu konuda ısrarcı olup, sözleşmede yer almamasına rağmen ücret talep ederse, sözleşme detaylarında böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtebilirsiniz. Bu durum halen daha devam ediyorsa, tüketici hakem heyetine başvuru yapabilir ve fek yazınızı kısa süre içerisinde alabilirsiniz.

İpotek Fekki Ücreti Ne Kadar?

İpotek fekki ücreti konusunda gerek tapuya gerekse bankaya bir miktar ödeme yapılmasının söz konusu olduğu bilinmektedir. Peki, ipotek fekki ücreti ne kadar tutmaktadır ve bankaya ödenilen ücret nedir?

İpotek fekki ücreti konusunda genel bir fiyat olmasa da, bu ücret sözleşmeye göre değişim gösterebilmektedir. Genel olarak bankaların bu konuda talep etmiş olduğu ücretler, 150 TL ila 650 TL arasında değişim gösterebilmektedir. Bankadan bankaya göre bu ücret değişiklik gösterirken, tapuya ücret ise 50 ila 100 TL arasında olabilmektedir. Bu ücretlerin ödenmesi sonrasında, tapu artık tam olarak tarafınıza geçecektir ve bu mülkün tüm hakları size ait olacaktır.

İpotek Fekki Kaç Günde Kalkar?

İpotek Fekki Kaç Günde Kalkar?
İpotek Fekki Kaç Günde Kalkar?

“İpotek fekki kaç günde kalkar?” sorusunun yanı sıra, ipotek fekkinin ne kadar süre içerisinde kaldırılması gerektiği daha önemlidir.

Bankaya olan tüm borcunu bitiren bir tüketici, mutlaka 1 sene içerisinde ipotek fekki kaldırma işlemini tamamlaması gerekmektedir. Aksi halde çeşitli sorunların ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir. Bunun yanı sıra ipotek fek kaldırma süresinin 1 hafta veya 1 ay kadar bir süre içerisinde gerçekleşebilmesi söz konusu olabilmektedir. Bu durum tamamıyla bankayla ilgili ve Tapu Müdürlüğü ile ilgili olabilmektedir.

İpotek Fekki Nedir?

İpotek Fekki Nedir?

İpotek Fekki Nedir?

İpotek Fekki Nedir? Ne işe yarar?

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Reklam

Erkan Akdağ

Finanspara Piyasa Araştırmacısı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar