Teknoloji Haberleri

iPhone’un şifresi kırıldı

iPhone’un şifresi kırıldı

 

FBI iPhone’da arka kapı açılmasını isterken araştırmacılar devamında ise, bir başka alanda kimsenin bilmediği bir kapının açık olduğunu keşfetmiş oldular

 

 

Johns Hopkins Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı ise yapılan incelemede ise, iPhone’un iMessage üzerinden gönderilen şifreli mesajlarını okumaya olanak tanıyan bir açık bulmuş olduğu görüldü.

ABD’nin yasa uygulama birimleri ise yapılan incelemede, iPhone’daki güçlü şifreleme işlevlerinden rahatsız oldukları gözlendi. Ancak araştırmacılar, iMessage’daki verileri Apple’ın bulut depolama hizmeti iCloud üzerinden çalmanın bir yolunu keşfederek son dönemdeki gelişmelere ilginç bir boyut katmış oldular.

Açığın cihazın şifreleme sistemiyle ilgisi bulunmuyor. Bu yüzden FBI’ın San Bernardino tetikçilerini veya elindeki diğer iPhone’ları çözmesine yardımcı olmayacak olsa da, cihazlar arasında gönderilip alınan verilerin ele geçirilebildiği anlaşılmış olundu.

İletişim sırasında gönderilip alınan verileri ele geçirmeye odaklanan bunun devamında ise Matthew Green ve takımı, araya girerek cihazın şifreleme anahtarını kendilerine göndermesini sağlamış oldu. Green, yaptığı bir açıklamada Apple’ın “elindeki müthiş yetenekli şifreleme uzmanlarına rağmen işin altından kalkamamasının, bu sırada cihaza arka kapı yerleştirilmesinin tartışılmasının endişe verici olduğunu” belirtmiş oldular.

Yeni sigara yasakları


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar