Teknoloji Haberleri
Neler Oluyor?

Instagram kullananlar dikkat şifreniz çalınabilir

Instagram kullananlar dikkat şifreniz çalınabilir. Kötü amaçlı yazılım üretmekte olan hacker’ların hedefi bu defa Türk Instagram kullanıcıları oldu ve özellikle türk kullanıcılar hedefte.

Başta olmak üzere Facebook, Instagram ve Twitter olmak üzere, popüler sosyal medya uygulamalarının daha etkin kullanımı için geliştirilen hizmetleri taklit eden yeni bir tuzak tespit edilmiş olundu. Son olarak ise bunun beraberinde yer alan haberde Intel Security’nin mobil malware araştırma ekibi, Google Play Store’da Instagram şifrelerini çalan bazı yazılımları saptamış oldu. Intel Security’nin uyarısı üzerine Google, bu zararlı uygulamaları derhal yayından kaldırdı. Fakat tehlike bitmiş değil, benzerleri her an ortaya çıkabilir.
Türkiye’deki Instagram kullanıcılarının şifrelerini çalmak üzere tasarlanmış olduğu anlaşılan tehlikeli Android uygulamaları, Instagram hesaplarına olan erişimi analiz etmeyi ve takipçi sayısını artırmayı vaat etmekte olduğu gözlendi.

 

GÖRÜNÜMÜ INSTAGRAM’A BENZİYOR
Kötü amaçlı uygulamanın görünümü ve görsel olarak ise, Instagram’ın orijinal logosu ve tasarımıyla sunulduğu için, kullanıcılar güven duyarak “Instagram ile giriş yap” düğmesine basıp giriş yapıyor ve sanki instagram uygulaması olarak sanılmakta. Kullanıcılara Instagram performanslarını ölçümlemeyi ve profillerini ziyaret edenleri görüntülemeyi vaat eden kötü amaçlı uygulamalar, şifre bilgilerini çalarak bir sunucuya yönlendiriyor.

Bunun beraberinde ise Kullanıcıların kimlik bilgileri ve şifreleri, kötü niyetli yazılımı hazırlayan kişilerin sunucusuna düz metin olarak gönderiliyor. Siber korsanlar elde ettikleri kullanıcı adı ve şifrelerle Instagram’a giriş yapıp hızlıca ayarlardan e-posta ve şifreleri değiştirerek hesapları ele geçirmekteler ve kötü niyetli olarak hesabınız kullanılabilir.

 

Ayrıca İnstagram üzerinden ip adresi nasıl bulunur? haberimizi okuyarak ip adresi hakkında bilgi alabilirsiniz.

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar