Dünyadan

IMF’den kötümser tahmin

IMF’den kötümser tahmin

IMF 2016 küresel ekonomi için büyüme tahminini ve beklentilerini yüzde 3.6’dan yüzde 3.4’e revize etmiş oldu.

Uluslararası Para Fonu olarak hizmet veren (IMF) küresel büyüme tahminlerini aşağı çekmiş oldu. IMF 2016 küresel ekonomi için büyüme tahminini ve beklentisini yüzde 3.6’dan yüzde 3.4’e revize etmiş oldu. Kuruluş 2017 için büyüme tahminini de yüzdesel oranda 3,8’den yüzde 3,6’ya düşürdü.

TÜRKİYE’YE YER VERMEDİ

Güncellenen Dünya Ekonomik Görünüm sonrasında Raporu’nda Türkiye’ye ilişkin herhangi bir değerlendirmeye yer vermemekte olan IMF, bir önceki raporunda ise Türkiye’nin bu yılki büyüme tahminini yüzde 3,6’dan yüzde 2,9’a düşürmüştü.

GELİŞEN ÜLKELER TAHMİNİ DE DÜŞTÜ

Aşağı yönlü revizyonların özellikle bunun yanında gelişmiş olan ülkelerin beklentinin altında kalan performansından kaynaklandığını kaydetmekte olan  IMF, bu ülke grubuna yönelik büyüme beklentilerini de 2016 için yüzdesel oranda 4,5’ten yüzde 4,3’e ve 2017 için yüzde olarak 4,9’dan 4,7’ye düşürdü. Kuruluşun tahminlerine göre yapılan incelemede son 5 yıldır yavaşlama eğiliminde olan gelişen ekonomiler, 2015 boyunca yüzde olarak 4,0 büyüyerek, 2008-2009 krizinden bu yana en düşük performansını göstermiş oldu.

‘RİSKLER İYİ YÖNETİLEMEZSE…’

Bununla birlikte yer alan bilgilerde ise, Çin ekonomisindeki yavaşlama, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkılaştırma süreci ve emtia fiyatlarındaki değer kaybetmesinin gelişen ülkeleri baskılamaya devam edeceği ifade edilmekte olan raporda, “Bu kritik zorluklar iyi şekilde yönetilmezse, global büyüme daha da düşebilir” uyarısına yer verilmiş oldu. IMF, ayrıca düşen sermaye girişlerinin de gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine yönelik baskıyı artırdığına işaret ederken, Çin’in beklenenden daha sert yavaşlamasının artan piyasaları daha zor duruma sokabileceği öngörüsünde bulunmuş oldu. Diğer taraftan, gelişmiş ülkelerdeki sınırlı ve dengesiz büyümenin devam etmiş olduğu belirtilen raporda, bu ülke grubuna ilişkin büyüme tahminleri de aşağı düşürüldü. Güncellenen tahminlere göre, ABD, İngiltere, Euro Bölgesi, Japonya ve Kanada’yı içine alan bu grup olarak, 2016 ve 2017 yıllarında yüzde 2,2 yerine yüzdesel oranda 2,1 büyüyecek. IMF, raporunda ayrıca gelişmiş ekonomilerin düşük verimlilik ve deflasyonist baskılara maruz kalmaya devam edeceğini belirtirken, Avrupa ve Japonya merkez bankalarının genişleyici para politikalarını sürdürmesi çağrısını tekrarlardı.

Bankanın hisseleri uçtu


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar