Ekonomi Haberleri

IMF global büyüme beklentilerini düşürdü

IMF global büyüme beklentilerini düşürdü

IMF, Ekim ayında yayınlamış olduğu Global Ekonomik Görünüm raporu için bugün açıklanmış olan güncellemede 2016 ve 2017 için global ekonomik büyüme tahminlerini ve beklentilerini aşağı yönlü revize etmiş oldu.

IMF, 2016 ve 2017 için global büyüme tahminlerini ve beklentilerini Ekim 2015’e göre 0,2’şer puan düşüş yaşanarak yüzde 3,4 ve yüzde olarak 3,6 olarak ortaya koymuş oldu. IMF, güncellenmiş olan raporun global aktivitede toparlanmanın özelliklede gelişmekte olan piyasalarda ve kalkınmakta olan ekonomilerde Ekim ayında öngörülenden daha yavaş olacağına işaret ettiğinin altını çizdi.
Raporda yer alan bilgilerde ise, “Gelişmiş ekonomilerde ılımlı ve inişli çıkışlı toparlanmanın üretim açıkların ise bunun yanında kademeli şekildde daha da daralmasıyla devam etmesi bekleniyor. Gelişmekte olan piyasalar ve kalkınmakta olan ekonomiler için farklı ancak bir çok açıdan ilgi çekici. Çin ekonomisinde yavaşlama ve tekrardan dengelenme, düşük emtia fiyatları ve bazı büyük gelişmekte olan piyasa ekonomilerinde gerilimler 2016-17 büyüme görünümleri üzerinde baskı yaratmaya devam edecek. Çin’de devam etmekte olan yavaşlamaya rağmen gelecek 2 yılda büyümenin toparlanacağı öngörülüyor. Bu, özellikle Brezilya, Rusya ve bazı Ortadoğu ülkelerinde büyüme oranlarının ve rakamlarının kademeli olarak iyileşeceğini tahminlerini yansıtılmakta. Ancak bunun yanında öngörülen kısmi toparlanma yeni ekonomik veya siyasi şoklar tarafından engellenebilir” ifadelerine yer verilmiş olundu.
Global ekonomik görünüm için risklerin aşağı yönlü olmaya devam etmiş olduğunu ve risklerin global ekonomide devam eden ayarlamalar ile ilgili ilişkili olduğunu belirtmekte olan IMF, gelişme aşamasında olan ekonomilerde yavaşlama, Çin’de yeniden dengelenme, düşük emtia fiyat ve rakamları, ABD’nin olağanüstü olarak genişlemeci para politikası şartlarından yavaş yavaş olarak çıkması gibi önemli zorlukların başarılı şekilde yönetilememesi halinde global büyümenin rayından çıkabileceği uyarısında bulundu.

ABD petrolü 27 doların da altında

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar