Dünyadan

İMF den Türkiye ye uyarı

26177922İMF den Türkiye ye uyarı

İMF den Türkiye ye uyarı. Uluslararası Para Fonu olan (IMF), Türkiye’nin de içinde bulunmuş olduğu gelişmekte olan ülkeleri cari açıkları konusunda uyarıda bulundu. IMF’nin “Türkiye’de cari açığın artması sermaye akışlarına bağlı riskleri de artırır” değerlendirmesi dikkatleri üzerine çekti.

İMF den Uyarı

IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun bazı bölümlerini bugün yayımladı. Küresel cari açık dengesizlikleri üzerine analizleri içeren bu bölümlerde ise, ödemeler dengesine ilişkin sorunların 2006 yılından bu yana büyük oranda azaldığını ortaya koymuş durumda.

ABD, Çin ve Japonya gibi büyük ekonomilerin cari açıklarının yarıya indiğine dikkati çeken IMF, İtalya, Polonya, İspanya, Yunanistan ve Portekiz’i içeren Avrupa ekonomilerinin de yüksek cari açıklardan kurtulduğunu ifadesinde bulundu.

Buna karşın, bazı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin cari açıklarının yükseldiğini belirten IMF, yüksek cari açığın hem bu ülkeler hem de küresel ekonomi için riskler taşıdığını ileri sürdü.

IMF, Türkiye, Brezilya, Hindistan, Endonezya ve Meksika’nın en yüksek cari açığa sahip olan 10 ülke arasında yer aldığını ve cari açıklarının artmaya devam ettiğini vurguladı. Bu ülkelerin büyümeyi desteklemek için altyapı yatırımlarına ağırlık vermeleri tavsiyesinde bulunan IMF, büyümeyi sürdürebilmek için cari açığın iyileştirilmesi gerektiğine altını çizdi. IMF, ülkelerin varlık ve borçlarının yapısının da önemli olduğunun vurgusunda bulundu.

 

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar