Dünyadan

İflasa saatler kaldı

İflasa saatler kaldı

Yunan Başbakanı Çipras Avrupalı liderlere mektup yazarak mali destek anlaşmasının uzatılmasını talep ederken, Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker ise Yunan vatandaşına, “Referandumda hayır oyu kullanmak Avrupa’ya hayır ifadesi taşır” telkininde bulunduğu belirtildi.

Yunan Hükümeti bugün itibarıyla IMF’ye olan yaklaşık 1.6 milyar Euro tutarındaki ödeme rakamını yatırmadığı takdirde teknik olarak iflas etmiş kabul edileceği belirtilirken kreditörlerle yapılan mali destek anlaşmasının da süresi bitecek.

İflas etmesine yaklaşık 24 saat kala ülke genelinde finansal işlemler durma noktasına geldiği, Yunan vatandaşı 5 Temmuz tarihindeki referandumu düşünürken Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras son hamlesini yaptı.

Yunanistan Başbakanı Çipras, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ile temaslarda bulunarak ‘destek’ planının uzanası adına yardım talebinde bulundu.

Çipras tüm Avrupa Birliği liderlerine mektup göndererek aynı talebi yinelediği belirtiliyor. Ayrıca IMF, Avrupa merkez bankası (ECB) ve Avrupa Komisyonu ile devam ettirdiği müzakere masasından ayrılan Çipras’ın bu hamlelerine yönelik olarak Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker sert bir ifadede bulunmuştu. Görüşmelerin devam ettiği Brüksel’i yani kredi sağlayıcıları hatalı bulan Çipras’ın hamlesini “bencil, taktik ve popülist” olarak ifade eden Juncker kuralları hiçe sayıp Yunan vatandaşından 5 Temmuz tarihindeki referandumda “evet” oyu kullanmasını önerdi.

Ayrıca Juncker Yunan halkının hayır demeleri durumunda Avrupa’ya hayır anlamı taşıyacağının da uyarısında bulundu.

Genel itibarıyla piyasaların ile birlikte Avrupa liderlerinin de gündemi Yunanistan olarak belirlendi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, krizdeki Yunanistan’ın Euro Bölgesi için büyük bir sıkıntılı durum olduğunu ifade ederken “Yunanistan’a sunulan teklif çok büyüktü. Eğer Yunanistan kabul ediyorsa, görüşmeler hala net” şeklinde ifade ettiği belirtiliyor. Merkel sözlerinde:

“Yunan hakkı eğer ki yapılacak olan referandumdan sonra çok fazla görüşme talep ederse bunu yanıtsız bırakmayacağız. Genel yardımlarla reformlar arasındaki iletişim kesilirse Euro başarısız bir görünüm yaşar” dediği öğrenildi. Yunanistan hükümetine nasıl bir oy vereceklerini belirtmek gibi bir tavrının olmayacağını ifade eden Merkel yeni bir zirvenin düzenlenebileceği mesajını verdi.

Benzer şekilde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande de sözlerinde “Kreditörler ve Yunanistan anlaşmaya hayli yaklaşmıştı, müzakerelerin kaldığı noktadan devam devam edeceğini ümit ediyoruz” şeklinde pozitif içerikli bir mesaj yayınladı. İngiliz Başbakanı Cameron da Eurogroup ve Yunanistan istikrarın devam edebilmesi adına anlaşmaya varması gerektiğini ifade etti.

İrlanda ve İspanya yetkililerinden belirtilen ifadelerde de Yunanistan’ın Euro’da kalması gerektiği belirtildi ve referandumdan ‘hayır’ çıkmaması için temennide bulundukları kaydedildi.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar