• YARIM ALTIN
  7.083,00
  % 2,51
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3650
  % 0,40
 • € EURO
  34,0316
  % 0,46
 • £ POUND
  39,7033
  % 0,35
 • ¥ YUAN
  4,3599
  % 0,34
 • РУБ RUBLE
  0,3421
  % 0,21
 • BITCOIN/TL
  1929459,646
  % -0,63
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Hive Coin Nedir? Nasıl Kazanılır?

Hive Coin Nedir? Nasıl Kazanılır?

Hive Coin Nedir? Nasıl Kazanılır?

Hive coin, kişilerin sosyal medya benzeri bir sistem üzerinde yaptıkları etkileşimleri ödüllendirmeyi hedefleyen bir projenin kripto parasıdır. Aslında steem olarak yola başlamış, daha sonra hardfork ile hive coin olarak yoluna devam etmiştir.

Hive Coin neden Hardfork Yaşadı?

Aslında bunun başlıca sebebi Steemit INC’nin yani steem coin üzerinde en etkili olan şirketin Tron Vakfına ve dolayısıyla bu vakfın sahibi Justin Sun’a satılmasıyla başladı. Justin Sun satın alma sonrası bazı köklü değişiklikler yapmaya ve kendisini destekleyen borsalarda bulunan steem varlıklarıyla da beraber oluşturduğu güç ile zoraki yaptırımları devreye sokmaya çalıştı. Asıl amacının kontrolü tek başına elde etmek olduğu düşünülüyor. Çünkü Steemit INC eskiden topluluk kurallarını bütünüyle değiştirebilecek güce sahip olmasına karşın bunu hiç uygulamamış, sadece basit güncellemeler ile platformun geliştirilmesine yoğunlaşmıştır.

Steemit platformu içerisinde bulunan, balina diye tabir edilen büyük hesap sahiplerinin birçoğu Justin Sun’ın onları zengin edeceği vaadini söylemelerine rağmen kendi yollarını çizmeye karar verdiler ve bu bağlamda bir hardfork süreci gerçekleştirilerek hive blockchain oluşturuldu. Kökten birbirine bağlı, yani hardfork öncesine kadarki tüm yazılar ve işlemler her iki blockchain üzerinde de varlığını sürdürürken artık ikisi de benzer amaçlarla bambaşka yollar izlemeye başladılar. İşte bu yeni oluşturulan blockchainde kullanılan coin, hive olarak listelere girmiştir.

Çatallanma yani fork sonrasında steem ile başa baş bir fiyat sürdüren ve Justin Sun muhalifleri ile başka platformlardaki rakipleri tarafından desteklenen hive coin şuan için rakibini açık ara geçmiş durumdadır.

Hive Coin Nasıl Kazanılır?

Hive coin, Proof of Stake (DPos) konsensüs modelini kullanan ve kullanıcılarını yaptıkları paylaşımlar ve bu paylaşımların aldığı oylar doğrultusunda 7 gün sonra ödüllendiren bir sistem işletmektedir. Yazı, resim, video ya da bu içeriklere yapılacak yorumlara diğer Hive kullanıcıları tarafından yapılacak oylama ile o içerik belirli bir değer kazanmakta ve bu değer 7 gün sonunda kullanıcının hesabına yatmaktadır.

Hesaplama yapılırken belirli kriterlerin olduğunu ayrıca belirtmek gerekiyor. Örneğin bir yazıdan 100 Hive coin kazanıldı. Bu kazancın yarısı oylayan hesaplara yarısı oylanan hesaba veriliyor. Ayrıca herkesin oylaması sonucu alınan getiri aynı değil. Hive coin’in ana unsurlarından biri olan ve Hive Power olarak adlandırılan, Hive coin ile aynı değeri taşıyan ancak çözülme sürecine sokulması gereken ve bu süreci haftalık bazda toplamda 13 haftada tamamlayan bir birim mevcut. İstenirse biriken Hive Power, Power Down denilen gücü düşürme yöntemiyle 13 haftalık bir sürece sokulup karşılığında aynı miktarda Hive coin alınabilir. İstenirse de Power Up yapılarak, yani güç yükseltilerek elde bulunan Hive coin, Hive Power ile aynı miktarda değiştirilebilir ve bu sayede oy gücü arttırılabilir.

Hive coin kazanmak için hemen üye olayım, çok büyük miktarlar kazanayım gibi bir durum söz konusu değildir. Öncelikle bir emek verilmeli ve bir etkileşim içerisine dahil olunmalıdır. Aynı diğer sosyal medyalarda olduğu gibi takipçi kazanmakta aynı şekilde etkili olacaktır. Kaliteden ödün vermeden oluşturulacak içerikler ile uzun vadede güzel miktarlarda hive coin kazanmak mümkündür. Ancak bunu yaparken kesinlikle kopya içerik, spam vb. içeriklere başvurulmamalıdır. Kullanıcılar tarafından oluşturulan kendi iç denetim mekanizması olan Hive platformunda bu tip davranışlar Down Vote denilen eksi oylama ile büyük hesaplar tarafından cezalandırılmakta ve devamı halinde kara liste gibi uygulamaların içerisine dahil edilerek hesabı kazanç sağlayamaz hale getirmektedirler.

Hive platformuna hive.blog adresinden ulaşılarak üyelik işleminin ardından onay süreci sonrası içerik üretmeye başlanılabilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.