Ekonomi Haberleri
Neler Oluyor?

Haziran Enflasyonu oranlar neler olacak?

Haziran Enflasyonu oranlar neler olacak? Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin gözü yarın açıklanacak olan haziran ayı enflasyon rakamlarına çevirilmiş olundu. TÜİK’in açıkladığı enflasyon verileri ve analizlerine göre memur ve emeklilerin zam oranları belli olacak.

Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin gözü yarın açıklanacak haziran ayı enflasyon rakamlarını beklemekteler.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), haziran ayı enflasyon verilerini yarın saat 10.00’da duyurusu yapılacak.

TÜİK’in açıklamış olduğu enflasyon verilerine göre, memur maaşlarına baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayısta yüzde 0,95 yükselirken, ocak-mayıs döneminde tüketici fiyatlarında yüzde 4,99 artış meydana geldi. Böylece 5 aylık dönemde yer alan, maaşlara yapılan yüzde olarak 4’lük zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıkmış oldu.

Toplu sözleşmeden kaynaklı olarak yılın ilk yarısında yüzde 4’lük zam alan devlet memurları, haziran ayında TÜFE’nin sabit kalması veya aylık enflasyonun yüzde olarak ise 0,99’dan fazla düşmemesi halinde enflasyon farkı almış olacak.

ZAMLI MAAŞLARI 15 TEMMUZ’DA ALACAKLAR

Memurlara toplu sözleşme gereği, yılın ikinci yarısı için, temmuzda yüzde 5 zam verilmiş olacak. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Temmuz’da alacak.

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2018’nin ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 10,19 gerçekleşmiş ve söz konusu dönem için yüzde olarak 6,73 enflasyon farkı ortaya çıkmıştı. Böylece memurlar, ocak ayında toplamda yüzde 10,73 zam almıştı.

Diğer yandan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını bu yılın ilk 6 aylık enflasyonu oran durumunda zamlı alacaklar.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar