• YARIM ALTIN
  8.183,00
  % 0,16
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2076
  % 0,07
 • € EURO
  35,0321
  % 0,06
 • £ POUND
  40,9814
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  4,4484
  % -0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3561
  % 0,12
 • BITCOIN/TL
  2287906,156
  % 6,81
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Hangi fondan alırdınız ?

Hangi fondan alırdınız ?

Hangi fondan alırdınız?
Yeni SP kanunu, yatırım dünyasında değişikliklere neden oldu. Öte yandan piyasa koşulları çerçevesinde ve Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları kapsamında yatırımcılara çeşitli yenilikler sunuldu.
Son dönemde bu yeniliklerden en göze batan uygulamanın TEFAS olduğu söylenebilir. Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu’nun kısa adı olan TEFAS, 09 OCAK 2015 tarihinde faaliyete geçti.
TEFAS SP Kurulu’nun izniyle kurulmuş olan, özel şartlara tabi yatırım fonları hariç olmak üzere ve piyasada faaliyette olan tüm yatırım fonlarına ulaşma fırsatı sağlayan elektronik bir platformdur. Platform İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. tarafından işletilmektedir. Fon türleri önemli rol oynar.

TEFAS’ı SP Kurulu’ndan yetki belgesi olan ve ülkemizde faaliyet gösteren kuruluşlarda hesabı olan tüm yatırımcılar kullanabilir. Uygulama ile birlikte yatırımcılar istedikleri fonu istedikleri aracı kurum ya da bankadan satın alabileceklerdir.

Yatırımlarını fonlarda değerlendirmek isteyen kişi ya da kurumlar, alım satım yapmadan önce, https://fonturkey.com.tr veya https://fundturkey.com.tr adreslerinden Fon Bilgilendirme Platformu’na ulaşabilirler.

TEFAS’ın yatırımcılara sağladığı faydalara gelince;

İşlem gören fonlarının tümüne tek bir ekrandan ulaşabilirsiniz. Piyasadaki fonları tek bir havuzda inceleyebilir, yatırımlarınıza doğru bir yön verebilirsiniz.

Halihazırda çalıştığınız kurumdan, hesabınızı taşımak zorunda kalmadan alım satım işlemi yapabilirsiniz. Bunun için ayrıca bir masraf ödemezsiniz.

Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) nezdinde yatırımlarınızı gözlemleyebilirsiniz.

Fon ürünleri ile ilgili bilginizi genişletebilir, yatırımlarınızı çeşitli fonlara dağıtarak riskinizi azaltabilirsiniz.

Bilgi edinme kolaylığı sayesinde portföy yönetiminizi kendi başınıza yapabilirsiniz.
Ortak platformdan fon işlemi yapabilmek ülkemiz için yeni bir uygulama olmakla birlikte dünyada çeşitli örnekleri bulunmaktadır. Cofunds, Old Mutual Wealth ve FundsNetwork İngiltere’deki örnekler olarak ilk akla gelenlerdir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.