Dünyadan

Ham Petrol, Kerkük Harekatı ile artışta

Ham Petrol, Kerkük Harekatı ile artışta

Ham Petrol, Kerkük Harekatı ile artışta.49$ seviyesine geriledikten sonra geçen hafta petrol üretici ülkelerden gelen açıklamalarla beraber yükselişe geçen Ham Petrol, yeni haftaya da sert atakla başladı ve %1,45 kazançla 52,20$ seviyesine yükseliş gösterdi.

Petrol üretici ülkeler geçtiğimiz hafta arz kesintisine bağlılığın devam edeceğini belirtmişlerdi ve Ham Petrol haftayı kazançla kapanış göstermişti.
Bu hafta Ham Petrol fiyatlarında sert yükseliş yaşanmasının en büyük sebebi ise Irak’ta yaşanan gelişmeler olduğu görüldü.
Irak ve Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi arasındaki gerginlik yükseldi ve Irak, petrol kuyularını almak için hafta sonu operasyon başlattı. Özellikle Kerkük, petrol kuyularının fazla olduğu stratejik bir bölge ve Irak ile Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi arasındaki ‘Kerkük’ mücadelesinin artması ile petrol fiyatlarındaki yükseliş de devam edebilir.
Jeopolitik risklerle yükselişe geçen Ham Petrol fiyatları, haftanın devamında yeni gelişmelerle yükselişini hızlandırabilir ve olumlu ABD stoklarına da düşük tepki verebilir.
Teknik seviye olarak yıl içinde en yüksek 55$ seviyesini görmekte olan Ham Petrol, bölgede yükselen risklerle tekrar bu seviyeye doğru ataklar gösterebilir.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar