Dünyadan

Güney Kore faizi değiştirmedi

Güney Kore faizi değiştirmedi

Güney Kore faizi değiştirmedi Güney Kore Merkez Bankası olan(BOK),gösterge faiz oranını değiştirmedi ve aynı kaldı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, faiz oranı yüzdesel oranda ise 1,50 olarak kaldı. Piyasalarda da faiz oranında bir değişiklik beklentiler arasında yer almıyordu.

BÜYÜME VE ENFLASYON TAHMİNLERİ REVİZE EDİLMİŞ OLUNDU

Güney Kore Merkez Bankası, 2016 yılı için büyüme ve enflasyon beklentilerini de cansız ihracat sebebiyle aşağı yönlü revize etmiş oldu. Banka, 2016 için GSYH büyüme tahminini yüzdesel oranda 3,2’den yüzde 3,0’a düşürdü. Güney Kore ekonomisinin 2015 yılında yüzdesel oranda 2,7 büyüdüğü tahminler arasında yer almakta. Güney Kore MB Başkanı Lee Ju-yeol yapmış olduğu açıklamada 2016 için tüketici fiyat artışı tahminini yüzdesel oranda 1,7’den 1,4’e revize edildiğini de belirtti. 2015 yılında enflasyon ortalama yüzdesel olarak 0,7 oldu. 2015 yılında Güney Kore’nin ihracatı yüzde 7,9 azalmış oldu.

BARCLAYS FAİZ İNDİRİMİ BEKLİYOR

Güney Kore Merkez Bankası’nın bugün yapmış olduğu toplantıda faiz oranlarında değişikliğe gitmemesini ve büyüme, enflasyon tahminlerini aşağı yönlü revize etmesini değerlendiren Barclays, Banka’nın 7 aydır korumuş olduğu faiz rakamını Mart ayında aşağı çekmesini beklediğini bildirdi. Barclays değerlendirmesinde ise şu şekildedi, “Güney Kore MB’nin daha fazla politika teşviği sağlaması ve kısa vadede faiz indirimi yapması olasılığı, dış talebin ve petrol fiyatlarının beklenenden daha zayıf seyretmesine bağlı olarak artıyor” ifadelerine yer verilmiş olundu. Raporda, Çin Yuanı, euro ve Japon Yeni’nde değer kayıplarının yaşandığı Güney Kore’nin ihracatı için risk yarattığı da belirtildi.

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar