• YARIM ALTIN
  8.393,00
  % -1,32
 • AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • BITCOIN/TL
  2203661,381
  % 0,24
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Gözler Merkez Bankasında

Gözler Merkez Bankasında

Gözler Merkez Bankasında

 

 

TCMB’nin Mart’ta politika faizini ve alt bantı sabit tutması beklentiler arasında yer alıyor, üst bantta indirim gelebileceği belirtilmekte.

 

 

 

Mart ayı PPK toplantısının sonuçları bugün saat 14.00’de açıklanmış olacak.
Merkez Bankası’nın (TCMB) Mart ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini ve faiz koridorunun alt bandını sabit tutması beklentiler arasında yer alırken, faiz koridorunun üst bandında bir indirim ise düşük de olsa beklentiler arasına girmiş oldu.
Reuters’ın 26 kurum ile gerçekleştirmiş olduğu ankette katılımcıların tamamı faiz koridorunun alt bandının sabit tutulacağını beklentiler arasında yer alırken, 1 katılımcı politika faizinde yükseliş bekliyor. Ankete katılan 26 kurumun 19’u faiz koridorunun üst bandının sabit tutulacağına dair olarak, 7 kurum ise üst bantta 25 ile 50 baz puan aralığında indirim yapılacağını öngörülmekte olduğu gözlendi.
TCMB faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini yüzdesel miktarda ise 7.25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde olarak yine 7.5, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini yüzde 10.75 seviyesinde tutulmakta olduğu gözlendi. Bankaların ortalama borçlanma maliyeti CBTWACF= ise dün itibariyle yüzde 8.9 civarında seyretmekte olduğu gözlendi.
Kısa vadeli faizlerin sabit tutulacağına yönelik olarak ise görüş bildiren analistler, çift hanenin hemen altında seyretmekte olan manşet ve çekirdek enflasyon ile ileriye dönük enflasyon beklentilerinin enflasyonda faiz indirimini haklı çıkartabilecek bir trende girmediğini belirtmekte oldukları gözlendi.
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başta olmak üzere yer alan siyasilerin Türkiye’de yatırımların yükselmesi için TCMB’nin faizleri daha düşük seviyelere çekmesi gerektiğine dair yönelik açıklamaları ise devam etmekte olduğu gözlendi.
Bazı analistler yapılan açıklamada ise en son Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem tarafından dün dile getirilen bu açıklamalara TCMB’nin de kulak verebileceğini ve ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı sonrası oluşan küresel iyimserliği de dikkate alarak TCMB’nin faiz koridorunun üst bandında bir indirim yapabileceğini belirtiyorlar.
Ertem NTV’nin canlı yayınında yapmış olduğu açıklamada ise, “Önümüzdeki hafta TCMB’nin bir toplantısı var. Piyasalar TCMB’nin pas geçeceğini düşünüyor ancak bir faiz indirimi de olabileceğini düşünüyorum. Böyle bir fırsatı da var Türkiye’nin. Özellikle gecelik borç verme yani banka sistemini finanse etme faizi olan üst bantta bir indirim söz konusu olabilir” diye belirtmişti.
ATAMA ÖNCESİ SON PPK
Diğer taraftan piyasalar TCMB Başkanı’nın görev süresinin dolması ardından yeniden göreve atanıp atanmayacağını ya da yerine kimin geleceğini de yakından takip ediyor.
TCMB Başkanı Erdem Başçı’nın görev süresi 19 Nisan’da dolacak ve yeniden atanmaması halinde Mart ayı toplantısı Başçı başkanlığındaki son PPK toplantısı olacak. TCMB’nin bir sonraki toplantısı 20 Nisan günü gerçekleşecek.

 

[poll id=”2″]

Piyasalarda temkinli bekleyiş

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.