Ekonomi Haberleri

Gözler Enflasyon verilerinde İşte Beklentiler

Gözler Enflasyon verilerinde İşte Beklentiler

Gözler Enflasyon verilerinde İşte Beklentiler. TÜFE’de haziranda yüzde olarak 1.4 artış beklentiler arasında yer alırken, yıl sonu beklentisi yüzde 12.5’e artış gösterdi. TÜİK Haziran ayı enflasyon verilerini 3 Temmuz’da saat 10.00’da açıklayacak.

Tüketici Fiyatları Endeksi’nde (TÜFE) Haziran ayında gıda fiyatları ana belirleyici olmak üzere ulaştırma ve otel fiyatları kalemleri öncülüğünde yüzde 1.4 artış beklentiler arasında yer alıyor.

Yıl sonu enflasyon tahminleri ise son dönemde yer alan TL’deki değer kaybı ve genişlemeci maliye politikaların da etkilediği beklentilerdeki bozulmalarının yansıması olarak bir önceki anketteki yüzde olarak 11.5’ten yüzde 12.5’e artış gösterdi.

Reuters anketlerinde sadece son üç ayda yıl sonu enflasyon beklenti olarak ise yer alan haberde ise 308 baz puan yükselişle yüzde 9.42’den yüzde olarak 12.5’e çıktı. Reuters’ın 11 kurumun katılımıyla yaptığı ankete göre, aylık TÜFE değişim beklentileri yüzde 0.96-1.90 artış bandında yer alıyor. Yılsonu tahmini ise yüzde 12.00-13.20 bandında bulunmakta.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar