Yaşam
Neler Oluyor?

Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi Gözde kızarıklık, akıntı, sulu gözler veya göz kapaklarının yapışkanlığı, gözde yabancı cisim hissi ve göz kapaklarında şişme bunun yanı sıra rahatsızlık gibi nedenlerle olan türlere Göz Nezlesi diyoruz. İşte tedavi yöntemleri nelerdir?

GÖZ NEZLESİ NEDİR?

Göz nezlesi göz kapağının iç yüzeyi ile gözün beyaz yüzeyinin bir kısmını örten konjonktiva adlı ince zarın iltihaplanması ya da enfeksiyon kapması sonucu oluşmakta olan bir rahatsızlık olarak halk arasında bilinmektedir.

Konjonktivitlerin en yaygın sebepleri virüs ve bakterilerdir, ancak diğer sebepler alerjileri, ultraviyole ışığını ve kimyasal veya çevresel tahriş edicileri içermekte olduğu görüldü.

Viral göz nezlesi, soğuk algınlığından da sıklıkla sorumlu olan aynı virüsler neden olmaktadır. Bu virüsler çok bulaşıcıdır (kişiden kişiye kolayca yayılır) Genellikle tek gözle başlar ve birkaç gün içinde diğer göze yayılır.

Bakteriyel göz nezlesi, çeşitli bakteri türlerinden kaynaklanır. Bakteriyel konjonktivit de bulaşıcıdır ve genellikle kısa süreli antibiyotik damla veya merhem kullanılmalıdır.

Alerjik göz nezlesi bulaşıcı değildir ve genellikle ilkbahar, yaz ve erken sonbaharda ortaya çıkmaktadır. Genellikle bitki polenleri ve çimlere maruz kalmakla tetiklenmektedir. Hayvanlar veya toz akarlarına alerjisi olan kişiler yıl boyunca bunlardan etkilenebilmektedir.

Kimyasal veya tahriş edici göz nezlesi de bulaşıcı olarak kimseye geçmez ve aşağıdakileri içeren tahriş edici maddelere maruz kalmasından dolayı kaynaklanmaktadır:

– Yüzme havuzlarındaki klor
– Kontakt lensler
– Makyaj malzemeleri
– Yabancı objeler
– Göz yaralanması
– Yoğun ışık (yani kar körlüğü)
– Duman

Konjonktivit, bazı tıbbi durumları olan kişilerde de ortaya çıkabilir. Bunlar arasında tiroid hastalığı, gut, belirli kanser tipleri, tüberküloz ve sifiliz bulunur.

GÖZ NEZLESİ BELİRTİLERİ

– Gözlerin beyazında pembe veya kırmızı bir renk oluşması
– Bir ya da iki gözde birden pütürlü ağrı
– Bir ya da iki gözde kaşınma ya da yanma hissi
– Özellikle sabahları göz kapaklarının veya kirpiklerin açılmaması
– Gözde aşırı sulanma
– Göz akıntısı
– Göz kapağı şişmesi
– Gözlerde çapaklanma
– Işığa karşı artan hassasiyet

GÖZ NEZLESİ TEDAVİSİ

Viral göz nezlesi tedavisi nasıl yapılır?

Viral göz nezlesi için herhangi bir tedavi mevcut değildir. Herpes simplex virüsünden kaynaklanmakta olan göz nezlesinde doktorunuz antiviral bir ilaç reçete edebilir.

Bakteriyel göz nezlesi tedavisi nasıl yapılır?

Bakteriyel göz nezlesi vakalarının yarısından fazlası tedavisiz bir ile iki hafta içinde iyileşmektedir. Genellikle olarak antibiyotik göz damlalarıyla ya da kremleriyle tedavi edilmektedir. Hastalığın tekrar nüksetmemesi için antibiyotiklerin sonuna kadar kullanılması önem teşvik etmektedir.

Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Göz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir? Nasıl tedavi edilir? Belirti ve nasıl belli olur? Hangi ilaçlar iyi gelir?

Kullanıcı Oyu: 4.6 ( 2 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar