Teknoloji Haberleri

Google’den ‘bedava internet’ için dev adım

Google’den ‘bedava internet’ için dev adım. Google, ağ sinyali temin edecek balonların belirli bir bölgede uzun süre havada durmasını sağlayacak hava akımlarını tahmin etme sorununu makine öğrenme algoritmalarıyla beraber çözdüğünü açıklamasında bulundu.

Google, kırsal alanlarda ve gezegenin uzak bölgelerinde internete erişimi sağlamak üzere dev balonlarla kurmayı tasarladığı internet ağı için önemli bir sorunu aştığını duyurmuş oldu.

Projeyi yürütmekte olan şirketin Google X araştırma departmanına bağlı çalışmakta olan “Project Loon” ekibi olarak, makine öğrenme yöntemi sayesinde balonların hareketini belirlemekte olan hava akımı sistemlerini tahmin edebilir hale geldiklerini bildirmiş oldu.

Böylece balonların yerlerini daha kolay tespit edebileceklerini söyleyen araştırmacılar, tüm gezegeni balonlarla donatmak yerine belirli bölgelere odaklanabileceklerini belirtmiş oldu.

Az sayıda balonun belirli bir bölgede kümelenmesinin projenin maliyetini belirgin şekilde düşüreceğini vurgulama yapan Google X direktörü olarak görev yapan Astro Teller, “Artık yüzlerce balon kullanmak yerine belirli bölgelerde 10, 20 veya 30 balonla internet hizmeti sağlayabileceğiz.” diye açıklaması yapıldı.

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar